HABER

Kerküklü öğretmenlerin maaş isyanı

KERKÜK (İHA) - Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde görevli öğretmenler, maaşlarının yetersiz olduğunu gerekçe göstererek hükümeti protesto etti. Kerküklü öğretmenler, maaşlarının en azından Kürt yönetimine bağlı vilayetlerdeki meslektaşları ile eş değerde olmasını istiyor.

Ülkenin kuzeyindeki Türkmen yoğunluklu Kerkük kenti ve ilçelerinde görev yapan öğretmenler, merkezi hükümeti protesto etmek için 1 günlük okula gitmeme eylemi yaptı. Sınıflarına giren öğrenciler ise, öğretmenlerinin boykotta olması nedeniyle ders başı yapamadı. Maaşlarında iyileştirilmeye gidilmesini isteyen öğretmenler, hükümete çağrıda bulunarak sorunlarına çözüm bulunmasını talep etti. Bazı öğrenciler de öğretmenlerinin eylemine destek vererek, Bağdat yönetiminden yardım talep etti.

Kerkük Öğretmenler Sendikası Başkanı Hassan Hamd el-Ceburi, "Eşitlik ilkesine binaen onlar, Kerkük öğretmen ücretlerinin iyileştirilmesi için boykot kararı almıştır" şeklinde konuşurken, merkezi Bağdat'ta bulunan Öğretmenler Sendikası ise yayımladığı bildiri ile öğretim görevlilerinin maaş protestosuna destek verdi. Sendika, maaş düzenlemesinin yapılmaması durumunda kuzeyde başlayan eğitim grevinin ülke çapına yayılabileceğine işaret ediyor.

Irak Yüksek Öğrenim Bakanlığı verilerine dayanan bilgilere göre, ilk ve orta dereceli okulda görevli bir öğretmenin aylık maaşı 200 bin ila 550 bin Irak dinarı (150 ila 450 dolar) arasında değişiyor. Ülkenin kuzeyinde yer alan Erbil, Dohuk, Süleymaniye gibi Kürt federasyonuna bağlı bölgelerde görev yapan öğretmenlerin maaşlarının ise 280 bin ile 750 bin Irak dinarı (250 ila bin 665 dolar) arasında değiştiği vurgulanıyor. Merkezi hükümette sık sık maaş aksaması yaşanırken, Kuzey Irak bölgesel yönetimine bağlı yerlerde bu tür aksamalara rastlanmıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler