HABER

KESK ve DİSK'Ten asgari ücrete dava

ANTALYA (İHA) - Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun açıkladığı yeni asgari ücretin, insanları açlık sınırının da altına ittiğini belirten Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, DİSK ile birlikte dava açmaya hazırlandıklarını söyledi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren, Çağdaş Gazeteciler Derneği Gazeteci Evi'nde yaptığı basın toplantısında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun önceki günlerde belirlediği yeni asgari ücreti eleştirdi. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE), Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını 900 milyon lira olarak açıkladığını hatırlatan Evren, devletin 184 milyon liralık asgari ücretle insanlarını açlığa mahkum ettiğini vurguladı. Bu rakamın, Türkiye'nin de üyesi bulunduğu Dünya Çalışma Örgütü'nün (ILO) uluslararası anlaşmalarına aykırı olduğuna dikkat çeken Evren, yeni asgari ücreti DİSK ile birlikte dava etmeye hazırlandıklarını söyledi.
Türkiye'de asgari ücretin, sadece bugün değil geçmişte de tam bir komedi olduğunu ifade eden KESK Genel Başkanı Sami Evren, rakamı düşük tutma nedeninin, kayıt dışı ekonomiyi azaltmak olduğunu ifade etti. Evren, "İşverenlerin kayıt dışı istihdamını önlemek amacıyla asgari ücret hep düşük tutuldu. Ama bu doğru değil. Düşük tutmak da bu sorunu çözmüyor. Devlet, çalışanların en temel insani haklarını görmezden gelmemelidir" diye konuştu. Bir gazetecinin, "Çalışana 184 milyon lirayı yeterli gören devlet, milli takım futbolcularına 50 milyon dolar gibi astronomik prim teklif ediyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu Evren, "Milli takımın elde ettiği başarının arkasına gizlenmeleri hoş değil" diyerek yanıtladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler