HABER

Kılıçdaroğlu, Baykal ile ters düştü!

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un istifasını isteyen Deniz Baykal ile ters düşü.

Kılıçdaroğlu, Baykal ile ters düştü!
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Brezilya ordusunu örnek göstererek Seferberlik Tetkik Kurumu'ndaki soruşturmanın durdurulması için Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un istifasını isteyen Deniz Baykal ile ters düşü.
Kılıçdaroğlu, “Sayın Baykal, herhangi bir komutanın istifasını istemedi.. Hiç kimse suç ve suçlunun arkasına saklanmamalı, bunu desteklememeli. Kim olursa olsun görmemezlikten gelinmemeli.” dedi.
Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:
"Sayın Baykal'ın herhangi bir kuvvet komutanının istifasını istemek gibi bir sözü olmadı. Dikkat çekmek istediği konu şudur; eğer siz ordunun yatak odasına giriyorsanız, orada çok önemli belgeler üzerinde günlerce inceleme yapıyorsanız, şunun açık ve net ortaya konması gerekirdi. Bir yerde suç ve suçlu varsa, bunun üzerine önce ordunun gitmesi gerekir.
Hiçkimse, suç ve suçlunun arkasına saklanmamalı, desteklememeli ve görmemezlikten gelmemeli, kim olursa olsun. Türkiye bir hukuk devletiyse, bunun gereği önce, suçlu varsa, askerler tarafından yapılır. Yoksa, açık ve net şekilde ortaya çıkıp, 'orada suç ve suçlu yoktur' demesi lazım. Bu ikileme dikkat çekilmiştir. Hukuk devletinde bu ikileme dikkat çekmek de anamuhalefet partisi liderinin temel görevlerindendir."
Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginliğe ilişkin bir soruyu yanıtlarken Kılıçdaroğlu, diplomaside söz ve eylemin önemine işaret etti. Kılıçdaroğlu, bunların kabaca sergilenmesine yer bulunmadığını vurgulayarak şunları ekledi:
**“ÇUVAL GEÇİRME OPERASYONUNUN BİR VERSİYONU"**
"Eğer kabaca bir sergileme yapılıyorsa, bu ilkel bir davranıştır. Türkiye'ye yapılan da budur. İsrail'de, çuval geçirme operasyonunun bir başka versiyonu gündeme gelmiştir. Her toplum izlediği politikalarla, ektiğini biçer, AKP de diplomaside ektiğini biçmeye başlamıştır. Merak ediyoruz, bu kaba hareketi Türkiye, nasıl çözecektir. Bu konuda Dışışleri Bakanı, Başbakan nasıl bir tavır sergileyecek? Türk halkı rencide edilmiştir. Bu ilkel davranışa acaba nasıl yanıt verilecektir, önümüzdeki günlerde göreceğiz."
**BAYKAL NE DEMİŞTİ?**
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının, Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki 'kozmik oda'da arama başlatılması nedeniyle istifa etmeleri gerektiği mesajını göndermişti.
Brezilya'da silahlı kuvvetlere karşı başlatılan soruşturma sonrası komutanların istifa ettiğini, bunun üzerine soruşturmanın askıya alındığını hatırlatan Baykal, Başbuğ'a, "Bu işlerin bir önemi, değeri, anlamı ve sonucu var. Sonucu sen şahsen (kim olursan ol) ödüyor değilsin, sonucu kurum ödüyor. Böyle bir manzara seyredilebilir mi?" demişti...


Geri Dön