HABER

Kilo vermek için yürüyün

Yürüyüş deyip geçmeyin. O kadar çok yürüyüş şekli var ki, bilseniz şaşırırsınız. Aslında yürüyüş şeklinden ziyade, yürüyüşle yapılan farklı kombinasyonlar demek daha doğru olur.

Kilo vermek için yürüyün

Bilek ağırlığı takıp yürüyüş yapmaktan tutun da, eğimli arazide tırmanış yapıp, aralara da birkaç set, şınav sokmaya kadar pek çok değişik şey var yürüyüşle ilgili yapabileceğiniz. Aslında yürüyüşünüze biraz ivme kazandırarak daha çok kalori yakabilirsiniz.

Koşmayın yürüyün: Eğer hızınızı saatte 5.6 kilometreden 7.2 kilometreye çıkarabilirseniz, yüzde 50 daha fazla kalori yakarsınız. Bunun anlamı şu, 68 kiloluk bir kadın, bu yolla, yarım saat içerisinde 130 kalori yerine 230 kalori yakabilir. Eğer hızınızı 8 kilometreye çıkarırsanız, kalori yakma hızınız bir yüzde 50 daha artar. Ancak şunu unutmayın, 8 kilometre, aşırı yoğun bir egzersizdir ve neredeyse koşmaya başlama noktasıdır, çünkü koşmanın yürümekten kolay geldiği bir safhadır. Ancak düzenli yürüyüşle daha çok kalori yakabilirsiniz, bunun için yürüyüşe sarılın.

Hızınızı sabitleyin: Aynı hızla yürüyüşe devam edebilmek için adımlarınızı saymak işe yarayabilecek bir formüldür. Dakikada 120 adım atarsanız, hızınız 4.8 km'lik, 135 adım atarsanız 6.4 km'lik (bu hızda gerçek anlamda kalori yakmaya başlayabilirsiniz) ve 150 adımda 7.2 ila 8 km arasında bir hıza ulaşırsınız. Ya da bu durumu formüle etmek gerekirse, 20 saniye boyunca attığınız adımları sayıp, bunu 3'le çarpın. Çıkan sonuç, dakikada attığınız adım sayısıdır.

Denge-hız ilişkisi: Vücut ağırlığınızı nereye ve nasıl yoğunlaştırıyorsanız bunlara odaklanın. Dengeyi ne kadar iyi kurarsanız, o kadar da hızlı yürüyebilirsiniz. Dik durun ve ağırlığınızı ayağınız üzerindeki iki noktaya dağıtın. Birinci nokta, ayağınızın ön tarafında, baş ve ikinci parmakların birleştiği noktanın hemen altıdır. İkincisi de, topuklarınızın dış kısımlarıdır. Ağırlığınızı bu noktalara dağıttığınızda, tam anlamıyla dengedesiniz demektir. Yürürken de, bunu uygulamaya çalışın: Topuğunuzla basın ve ayak parmaklarınız üzerinde kavislenin.

Hızlı yürüyüşün faydası: Ne kadar hızlı yürürseniz, adımlarınız kısalır ve daha çok kalori yakarsınız. Uzun adımlar yerine, dakika başına daha uzun adımlar atmaya çalışın. Bacaklarınızı bu şekilde daha çok kullandıkça, onların daha da güçlendiğini hissedeceksiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler