HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kınalı keklikler doğaya bırakıldı

Amasya Avcılar Derneği ile Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Amasya Başmühendisliği tarafından, Kızılca Köyü'nde doğaya 300 adet kınalı keklik bırakıldı.

Kınalı keklikler doğaya bırakıldı

Milli Parlar ve Av Yaban Hayatı Amasya Başmühendisliği tarafından özel bir keklik üretme çiftliğinden alınarak Kızılca Köyü'nde kenarları tel örgü ile çevrilmiş voliyerde uçma yeteneği kazanması ve doğaya alışması için 20 gün beslenen keklikler, doğaya salındı. Keklikler, Vali Vekili Erhan Özdemir, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Amasya Milletvekili Adnan Uçaş, Köy Hizmetleri İl Müdürü Abdurrahman Delice, Tarım İl Müdürü Ahmet Millici, Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Amasya Başmühendisi Habibe Yolcu, Avcılar Derneği Başkanı Eyüp Ermiş ve köylülerin katıldığı törenle doğaya bırakıldı.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Avcının doğadan zevk alan, av peşine giderken spor yapan ve çevre bilincini almış kişiler olduğunu belirten Acılar Derneği Başkanı Eyüp Ermiş, "Avcılar olarak birinci görevimiz, av hayvanlarının soyunu kurutmamak, üremelerine imkan sağlamaktır. Hiçbir yaratığın diğerinin kökünü kurutmaya hakkı yoktur" dedi.

300 adet keklikten 200 adedinin dişi, 100 adedinin erkek olduğunu belirten Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Amasya Başmühendisi Habibe Yolcu ise "Kınalı keklikler, uçma yeteneği kazanmaları ve doğaya adapte olmaları amacıyla voliyere yerleştirildi. Voliyerin içerisinde kekliğin yaşam ortamına benzer düzenlemeler yapıldı. Keklikleri saldığımız bu sahada av yapmak 2 yıl yasaktır. Korunması, bu yöreye yerleşerek çoğalması ve doğaya kazandırılması faaliyetimizin ana hedefidir" diye konuştu.
Ardından ağ ile kapalı olan voliyerin üzeri açılarak kınalı keklikler doğaya bırakıldı. Programa katılan Vali Vekili Erhan Özdemir ve Adnan Uçaş'a birer adet keklik hediye edildi.

En Çok Aranan Haberler