Kış mevsiminde görülen kadın hastalıkları yaz mevsimine göre daha mı az?

Kadın hastalıkları mevsimsel şartlara göre değişiklik gösterir. Bazı mevsimlerin özellikleri kadınların, kadın hastalıklarına karşı daha yatkın olmasına neden olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, "Kış mevsiminde görülen kadın hastalıkları yaz mevsimine göre daha mı az?" sorusuna açıklık getirdi.

Kış mevsiminde görülen kadın hastalıkları yaz mevsimine göre daha mı az?

Özellikle sıcak yaz aylarında aşırı terleme, havanın nemli olması, hijyenik koşulların yetersiz olması ile beraber deniz ve havuz gibi kalabalık ortamlarda bulunmak, yaz mevsiminde daha fazla kadın hastalıklarının meydana gelmesine neden olabilir.

Bu nedenle kadınların özellikle yaz aylarında sağlıklarına daha fazla dikkat etmesi gerekir. Yaz aylarında en sık rastlanan kadın hastalıkları arasında idrar yolları enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar başta gelir. Bu hastalıkları yaşamamak ve hastalıktan uzakta bir yaz mevsimi geçirmek için dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar bulunur.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolları enfeksiyonu kadınlar arasında, yaz aylarında en sık görülen kadın hastalıklarının başında gelir. İdrarın mesaneden dışarıya taşıyan kanallarda bakteri bulunması ile ortaya çıkar. Özellikle kalabalık denizde ve havuzda aşırı vakit geçirmek idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilir.

iStock-672269150

İdrar yolu enfeksiyonların belirtileri arasında tuvalet esnasında yanma ve acı hissi, sürekli olarak idrara çıkma isteği, karnın alt bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissinin meydana gelmesi yer alır.

Enfeksiyonun aşırı olduğu durumlarda idrarda bulanıklık ve ağır koku meydana gelir. Kolay bir şekilde teşhis ve tedavi edilebilen idrar yolları enfeksiyonu, tedavi edilmediğinde veya uzun sürdüğünde ciddi böbrek enfeksiyonlarına neden olabilir.

VAJİNAL ENFEKSİYONLAR

Vajinanın sağlıklı bir florası bulunmaktadır. Vajinada doğal ve yararlı bakteriler bulunur. Ancak çeşitli şartlar altında vajinada sağlık problemlerine neden olabilecek bakteriler de yer alır. Yaz mevsimlerinde aşırı sıcak, nem ve aşırı miktarda terleme ile beraber hijyenin yetersiz olduğu durumlarda zararlı bakteriler baskın hale gelir.

En sık görülen vajinal enfeksiyonların başında bakteriyel vajinozis ve mantar enfeksiyonları gelir. Yaz aylarında bu tarz enfeksiyonlardan uzak durmak için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunur.

iStock-1144339490

Sentetik yerine pamuklu iç çamaşırı kullanmak, havuz ya da denizden çıktıktan sonra ıslak mayo ile kalmamak havuzun ve denizin çok kalabalık olmadığı saatlerde girmek vajinal enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler