HABER

Kış mevsiminde gribe dikkat!

Kış mevsiminde gribe dikkat!

ÇANAKKALE (İHA) - Özellikle kış aylarında sık görülen gribal enfeksiyonların, soğuk algınlığı ile karıştırılmaması istendi.

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. İlhan Güney, gripin influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39 santigrat derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan enfeksiyon hastalığı olduğunu belirterek, "Grip, özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp, böbrek, şeker gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ateş, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karıştırılmamalıdır" dedi.

Gribin çok kolay ve hızlı bulaştığını anlatan Güney, "Grip, öksürük ve hapşırıklar ile etrafa saçılan damlacıklarının hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar yoluyla bulaşmaktadır. Bu hastalığının tedavisi, ortaya çıkan belirtilerin tedavisi şeklindedir. Ateşin düşürülmesi, burun akıntısının giderilmesi, halsizlik ve kırgınlığın giderilmesi şeklinde tedavi ile düzenlenir ve yatak istirahatı önerilir. Gripten korunmanın başlıca yolu ise vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Bu bakımdan mevsime uygun giyinmeli, bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımaktan kaçınılmalıdır" şeklinde konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli grupların gribe karşı risk altında olduğunu kaydeden Güney, "Sağlık otoriteleri belli gruplarda bulunan kişilerin mutlaka her yıl aşılanması gerektiğini belirtiyor. Buna göre 65 yaşından büyük kişiler, şeker, astım, kronik akciğer hastaları, kronik kalp ve damar sistemi hastaları, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, kronik kan hastalığı-hemoglobinopati olanlar, kanser hastaları, immunsupresif kullananlar, huzurevi, bakımevi vb. ortamlarda yaşayanların grip aşısı olmaları tavsiye ediliyor. Bunun dışında 6 yaşından küçük bebekler, yumurtaya karşı alerjisi olanlar, hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanların grip aşısı olmamaları gerekiyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön