HABER

Kısırlık sorunu ve nedenleri

Yeni evli çiftlerin yüzde 15'inde kısırlık görüldüğü, bunun yüzde 30'unda kadın, yüzde 30'unda erkek, geride kalanlarda ise sorun hem erkek hem kadından kaynaklandığı bildirildi.

Kısırlık sorunu ve nedenleri

Uzmanlar, yeni evli çiftlerin bir yılı doldurmadan doktora çocukları olmadığı gerekçesiyle başvurmalarının doğru olmadığını belirtiyor. "Kadın Sağlığı" isimli sitede yer alan bilgilere göre, kısırlık (Infertilite) klasik olarak korunmadan 1 yıl (6 ay ile 2 yıl arasında değişebilir) süre ile düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik olmaması halidir. Korunmayan çiftler ilk ayda yüzde 20, ilk 3. ayda yüzde 40, ilk 6 ayda yüzde 60 ve 1 yılın sonunda yüzde 85 gebe kalabilme şansına sahiptirler.
Uzmanlar, genç yaştaki hastalarda gebelik elde etmek için bekleme süresinin iki yıla ulaşabildiğini belirterek, "30 yaşın üstünde hastalarda bekleme süresi psikolojik ve biyolojik baskılarla 6 aya indirilerek hemen araştırmalara başlanmalıdır" diye konuştular.

Erkeklere ait nedenler, kısırlık nedenlerinin yaklaşık yüzde 50'sini oluşturduğu, bununla birlikte kadın tetkiklerine göre daha kolay ve ucuz bir yöntem olduğu için araştırmaya sperm analizi (spermiogram) ile başlanır. Kadının veya erkeğin daha önce çocuk sahibi olması araştırmaya spermiogram ile başlanılması durumunu değiştirmez. Sperm analiz raporu anormal çıkarsa kadınla ilgili yapılması planlanan tetkikler erkeğin durumu açıklığa kavuşuncaya kadar ertelenir. Spermiogram normal bulunursa kadınla ilgili tetkiklere hemen başlanılır.

Kadınlarda kısırlığının nedenleri arasında yüzde 40 yumurtlama, yüzde 40 tüplerde ve yüzde 10'dan daha az olarak anatomik şekil bozuklukları ve tiroid hastalıkları gibi diğer hormonal nedenler bulunuyor. Sigara içmenin gebelik üzerine bilinen etkileri yanında sigara içen erkek ve kadında döllenme yeteneğinde azalma olduğu tespit edilmiştir. Sigaraya başlama yaşı ne kadar erkense bu risk o kadar artmaktadır. Marijuana, eroin, kokain gibi uyuşturucular üreme fonksiyonunu bozar, sperm yapımını azaltır.

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler