HABER

Kısıtlamasız cumartesi gününde 'Beyaz Cennet'te yoğunluk

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Pamukkale'de, koronavirüsle mücadelede kademeli normalleşme sürecine geçilmesinin ardından ilk cumartesi gününde ziyaretçiler yoğunluk oluşturdu.

Kısıtlamasız cumartesi gününde 'Beyaz Cennet'te yoğunluk

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden, beyaz travertenleriyle dünyaca ünlü Pamukkale'de, koronavirüs tedbirleri kapsamında cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla yoğunluk oluştu. Yabancı turistlerin yanı sıra yerli ziyaretçiler de doğa harikası 'Beyaz Cennet'e yoğun ilgi gösterdi. Turistler, doğal güzelliği ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan Pamukkale'yi gezdi. Travertenler üzerinde yürüyüş yapan turistler, antik havuza girip 36 derece sıcaklıktaki suda tarihi kalıntılar arasında yüzdü. Ziyaretçiler, cep telefonlarıyla fotoğraf ve video çekerek, bu anları ölümsüzleştirdi.

Ziyaretçilerden Veli Gökdoğan, Pamukkale’nin eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu belirtti. Cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sevindirici olduğunu ifade eden Gökdoğan, "Biz Pamukkale'ye her yıl geliyoruz. Burayı çok seviyoruz. Pamukkale yıl geçtikçe bana daha güzel geliyor. İnsanlara burayı görmelerini tavsiye ediyorum. Önceki dönemlerde yabancı turistler burada çoktu. Koronavirüsle mücadelede normalleşme sürecine girilmesiyle, cumartesi günleri yerli turistlerde artık buraya gelebiliyor. Biz de buraya gelip Antik kenti gezerek cumartesi gününü eğlenceli bir şekilde geçirdik" dedi.

073819903cd392b415ee745f628d597e

Antalya'dan gelen ziyaretçilerden Yiğit Göğüs, Pamukkale'yi herkesin görmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Burası dünyaca ünlü bir yer. Gelmeyenler Pamukkale'yi kesinlikle ziyaret etmeli. Çıplak ayakla travertenlerin üzerinde yürümek çok güzel bir his. Bir zorluğu yok. Bu sayede travertenlerin korunması ve beyaz kalması da sağlanıyor" diye konuştu.

60bb536b4e3fe017d87c6dba

Sude Aslan ise Pamukkale travertenlerinin görsel güzelliğinin hayranlık uyandırdığını dile getirdi. Aslan, travertenlerde yürümenin verdiği hissin başka bir yerde bulunamayacağını ifade etti.

01aaa0934463f7bcc0e1c444f5f5d8d9

60bb536a4e3fe017d87c6dac

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Birde giriş fiyatları uygun olsa herkes faydalansa
bu resimlerde gördüğünüz yer pamukkalenin 10 da biri ( 10/1 ) geri kalan kısımlar kurak susuz vede toprakla kaplanmış. santrüfüj ile suyu tekrar yukarıya pompalamak bu kadar imkansızmı suyu oranlı olarak kullanıp heryeri beyazlaştırmak zormu. koca vadide romalılar suyu bulmuş da bizmi bulamıyoruz sondajlama yapılamazmı. kalıntılara bakınca adamlar orda zamanında baraj yapmış su bentleri var. gidin görün. içler acısı durum aslında etraf yerleşim yerleri keşmekeş vede tabiki giriş fiyatı uygun olsa keşke 4 kişi gidip 1 kişi girebiliyor. yada geri dönüyorsunuz...yazıkkk çok yazık
ne niyetle ne amaçla olursa olsun Cennet bu kadar hafife alınmalı beyaz cennetmiş ! Bu tarz benzetmeler uygun değildir.İslami değerlerde gerekli hassasiyet gösterilirse şayet hem günaha girilmemiş olur hem de bir tepkiye maruz kalınmamış olur.Dilin kemiği yoktur lakin sözün adabı vardır
Geri Dön