Kıyafetlerinizde ütü yanığı olmasını istemiyorsanız...

Severek aldığımız kıyafetlerimiz zamanla sık yıkama ve ütülemenin de etkisiyle yıpranır, eskir. Ancak güzel görünmenin bir parçası olan kıyafetleri ne yıkamadan ne ütülemeden vazgeçmemiz mümkün değil. Kaçınılmaz olan bu uygulamaları yaparken dikkat edeceğimiz bazı noktalar kıyafetlerimizi daha uzun süre ve yıpranmadan kullanmamızı sağlayacaktır.

Kıyafetlerinizde ütü yanığı olmasını istemiyorsanız...

Peki kıyafetlerimizi ütülerken iz kalmaması, yanıklar oluşmaması için neler yapabiliriz…

-Kıyafetleriniz üzerindeki etiketlerde yıkama ve ütüyle ilgili bilgiler vardır. Ütü yaparken, kıyafetlerinizin kumaşına göre ütü ısısını ayarlayın. Ütünün ısısı kumaş için gerekli ısıdan fazla ise kumaş zarar görebilir, yanabilir.

-Ütüleme şekline dikkat edin. Kıyafetlerinizi ortadan dışarıya doğru ütüleyin.

-Buhar kullanımına dikkat edin. Kıyafetlerinizi ütülerken ütüyü kuvvetlice bastırmayın. Kıyafetlerinizin üstüne uyguladığınız fazla kuvvet, giysilerinizde ütü izi kalmasına, yakmasına veya yıpranmasına neden olur.

-Saten kumaşlar kadınların şıklık konusunda ilk tercihleri arasında yer alır. Ancak tıpkı ipekliler gibe saten kumaşlar da oldukça özen ister. Üstelik saten kumaşlar ütüden çabuk etkilenerek parlamaya yatkın özelliktedirler. Bu nedenle ütüyü hızlı hareketlerle yapmak gerekir. Isı olarak ta orta derecede ısı ile ütülenmeleri en doğru olandır. Ütü yaparken kıyafet ile ütü arasına tülbent konulması da yapılması gerekenler arasındadır.

-İpekli kumaşlar ütüleme sırasında en çok dikkat isteyen kıyafetlerdir. Ütü en kolay şekilde bu tür kumaşlara zarar verebilir. Bu nedenle ipekli kumaşları yüksek ısıda ütülemek doğru değildir. İpekliler hafif nemliyken, giysinizin tersini çevirip öyle ütüleyin. Bu şekilde kırışıklıklar da daha çabuk açılacaktır. Düz tarafından ütülenen ipekli kumaşların üzerinde leke oluşabilir

Diğer kıyafetlerin ütülenmesi için öneriler

Yaz aylarında gömlek ve penye türü kıyafetler sıkça tercih edilirken, kışa doğru kıyafet tercihleri daha çok pamuklu kumaşlardan yana olmaktadır. Dış görünüşüne önem verenler kıyafet seçimi kadar ütünün kalitesine de önem vermektedir.

Bunun için her ütülenecek kıyafet öncesi kumaş türü gözden geçirilmeli ve ütü ayarı ona göre yapılmalıdır. Aksi halde oldukça hassas olan bir kıyafetin ütüden zarar görmesi ve parlama yapması kaçınılmaz olur.

Ütü her ne kadar kıyafet üzerinde unutulmadığı sürece yanma durumu söz konusu olmasa da, yanlış ütüleme teknikleri ve yanlış ütü sıcaklığından dolayı kıyafetin esnemesi ya da parlaması kaçınılmaz olur. Bu sebeple ütü yapmanın incelikleri iyi bilinmeli, özellikle kıyafet ütülerken daha dikkatli davranılmalıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler