HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kızlık zarı bozulduktan sonra vücutta ne gibi değişikler meydana gelir?

Vajinanın giriş kısmını saran ve dokusu itibarıyla ağız içi mukozasını andıran kızlık zarı, vajinal girişin 1-2 santimetre derinin yer alan elastiki bir zardır.

Kızlık zarı bozulduktan sonra vücutta ne gibi değişikler meydana gelir?

Bekaretle ilişkilendirilmesinden ötürü toplum nezdinde bir tabu olarak görülen kızlar zarına ilişkin birçok soru işareti mevcuttur. İlk ilişkiden sonra vücutta yaşanan değişiklikler, vajinadaki kanama miktarı ve ağrı, acı hissi bu soru işaretlerinden birkaçıdır.

Aslında, ilk cinsel ilişki deneyiminden sonra vücutta fiziksel olarak hiçbir değişiklik meydana gelmez. Cinsel birleşme esnasında vajinadan kan gelmesi sadece birkaç dakikalık bir olaydır. Memelerde büyüme ve vajen açıklığı ise vücudun kendini cinsel ilişkiye hazırlaması esnasında görülen değişimlerdir.

Toplumdaki yanlış kanıya göre ilk cinsel ilişkiden sonra:

 • Kalçaların genişlediği,
 • Kilo artışının yaşandığı,
 • Ve yürümede değişiklik meydana geldiği söylenir.
 • Ancak bu durumların kızlık zarının bozulmasıyla hiçbir alakası yoktur.
 • Bu açıdan kızlık zarı bozulmasının yan etkileri için bu gibi fizyolojik durumlardan söz etmek doğru değildir.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Kanama Ne Zaman Olur?

Kanamanın ne zaman olacağı konusunda net bir ifade kullanmak doğru olmaz. Bazı kadınlarda cinsel birleşme yaşandığı an kanama olabileceği gibi bazılarında kanama birkaç gün sonra gerçekleşebilir. Hatta kızlık zarının esnek olduğu durumlarda kanama yaşanmaması ihtimali de mevcuttur. Yani bu durum tamamen kızlık zarının anatomik yapısına bağlıdır.

Ayrıca erkeğin aceleci davranması sonucu vajinanın fazla baskıya maruz kalması da kanamanın zamanlaması ve miktarını etkileyebilir. Birleşme sırasında aceleci davranmak vajina bölgesinin yeterli kayganlığına erişememesine ve dolayısıyla kılcal damarların kanamasına sebep olacaktır.

Kanamanın miktarı da:

 • Yine zamanlamada olduğu gibi kızlık zarının yapısına ve birleşmenin nasıl yaşandığına göre değişir.
 • Vajinadan birkaç dakika içerisinde 1-2 damla kan gelmesi en normalidir.
 • Kanın rengi ise genellikle açık pembeden koyu kırmızıya doğru değişkenlik gösterir.
 • Ancak kızlık zarı bozulduktan sonra gelen kahverengi akıntı ise bekleyen kandır.
 • Birleşmeden birkaç gün sonra gerçekleşen kanama genellikle kahverengi akıntı şeklindedir.

Bazen aşırı zorlama sebebiyle 1-2 gün boyunca devam eden kanama yaşanabilir. Bu gibi durumlarda endişe edilmesine gerek yoktur. Kanama birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Uzun süren kanama riskini en aza indirmek için mutlaka ön sevişme uzun tutulmalı ve aceleci davranılmamalıdır.

Ön sevişmenin uzun tutulması:

 • İlk ilişkide yaşanan endişe,
 • Ve stresi engellemenin yanı sıra,
 • Vajinanın kayganlaşmasını da sağlayarak birleşmeyi kolaylaştıracaktır.

Kızlık Zarı Bozulunca Yanma Olur mu?

Yanma ve acı hissi tamamen cinsel birleşmeyle alakalıdır. İlk cinsel deneyimde elbette bir miktar acı ve yanma hissi yaşanması doğaldır. Ancak bu problemler uzun süre devam etmez. Bu sorunları önlemek için çiftler, mümkün olduğu kadar birbirlerine güvenmeli ve sabırlı davranmalıdırlar. Özellikle ön sevişme süresi olabildiğince uzun tutulmalı ve vajinanın birleşmeye uygun yeterli kayganlığa ulaşması sağlanmalıdır. Yeterli kayganlığa ulaşan vajinaya penisin girişi kolaylaşacak ve acı, yanma gibi hisler minimum düzeyde yaşanacaktır.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Adet Günü Değişir mi?

Eğer kadında adet düzensizliği mevcutsa, ilk cinsel ilişkisinden sonra da bu problemi devam edebilir. Bu durum ancak jinejolojik bir muayene sonrası doktorun önereceği tedavi yöntemi ile düzelecektir. Yani kızlık zarının bozulması ve adet döngüsünün değişmesi birbirleriyle alakasız konulardır. Ancak cinsel ilişki esnasında çiftler korunmamış ise gebelik riskinden söz edilebilir. Dolayısıyla gebeliğin adet döngüsünü değişikliğe uğratan bir faktör olmasından ötürü cinsel ilişki sonrasında adet döngüsünün değiştiğini fark eden kadınlar mutlaka gebelik testi yaptırmalıdır.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra İlişkiye Devam Edilir mi?

Cinsel birleşme yaşanmasıyla birlikte kızlık zarı bozulduktan sonra ilişkiye devam edilebilir. Ancak ilk seferde birden fazla kez ilişkiye girildiğinde kanama devam edebilir, bu sebeple enfeksiyon kapılabilir. Bu nedenle ilk ilişki esnasında enfeksiyon riskini azaltmak için mutlaka prezervatif kullanılmalı, birden fazla kez ilişkiye girilmemelidir. Ayrıca vajina bölgesi ılık suyla yıkanarak temizlenebilir.

Youtube


En Çok Aranan Haberler