KKTC'de yemin krizi

KKTC'de erken genel seçim sonrasında seçilen 50 milletvekilleri, yemin ederek görevlerine başladı.

KKTC'de yemin krizi

KKTC Meclisi'nde kürsüye çıkarak yemin metninin dışına çıkarak farklı bir metin okuyan Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Doğuş Derya, normal metnin erkek egemen bir dille yazılmış olmasından dolayı böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

KKTC'de erken genel seçim sonrasında seçilen 50 milletvekilleri, yemin ederek görevlerine başladı. Cumhuriyet Meclisi’nin ilk toplantısında tartışma yaşandı. CTP-BG milletvekili Doğuş Derya, meclis kürsüsüne çıkarak yemin metninden farklı bir metin okudu. Doğuş'un bu tavrına meclis başkanı ve diğer vekiller tepki gösterdi. Bunun sonucunda oturuma 5 dakika ara verildi. Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konu ile ilgili olarak açıklama yapan Derya, kendi vicdanının sesinden ve etik duruşundan dolayı bu yönde bir yemin etmek istediğini ifade etti.

Normal yeminin bazı konularda eksik olduğuna inandığını aktaran Derya, daha çoğulcu ve sosyal kesimi daha çok kapsayan bir demokratik yemine ihtiyacın olduğunu dile getirdi. Erkek milletvekillerin çoğunlukta olduğu KKTC Meclisi'nde feminist milletvekili olduğu bilinen Doğuş Derya, ayrıca metnin daha çok erkek egemen bir dille yazıldığını belirtti. Bir kadın milletvekili olarak bu yeminin eksikliklerini gördüğünü anlatan Derya, "Anaysa değişikliği yapılacağından bu yemininde değişmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi. (CİHAN)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
Bu hukümet ne zaman filistin ve suriyenin iç işleriyle ugraşmayı bırakıp KKTC' nin TÜRK torakları olduğunu ve bir çok surunu bulunduğunu hatırlayacak merak ediyorum.
FİLİSTİN VE SURİYE KURTULSAYDI DA KIBRISIN TAMAMI RUMLARA KALSAYDI. SENİN GİBİLERDE ÜZERİNE EŞANTİYON OLSAYDI.
aferin yine işi hükümete bağladın tebrikler
Önce KKTC kendisinin bir Türk toprağı olduğunu hatırlasın hele.İngiliz hayranlığıyla coşup kavrulan bu ülke malesef Türklüğü çoktan unutmuş.
Komünizm parayı buluncaya, feminizm kocayı buluncaya, ateizm uçak sallanıncaya kadardır.
haklısın kardeş kadın erkek eşitliği saçmalığını savunanlar en çok eziyeti yapanlar kadınlara.nerde eskinin delikanlıları. kadınlarına sahip çıkan adamları. şimdi burnuna küpe takan zibidiler uydurdu kadınla erkeğin eşitliğini. benim karımın benimle eşit olması mümkünmü. adını söylediğimde karşımda hazırola geçer . sağolsun bende severim kendisini.
bu kadın erkek eşitliği saçmalığı 20. yüzyaıldaki en aptalca söylem. kadın ve erkek eşit değildir arkadaş.
feci cok feci...
K.K.KT.CYE HAKARET YAĞDIRAN TERBİYESİZ İNSANLAR SİZ ÖNCE ÜLKEMİZE BAKIN.YILLARCA ADAMLARI KÖLE OLARAK GÖRDÜNÜZ KÜFÜRLER ETTİNİZ YETMEDİ.BİZ AKPYE YAZDIKTA CEVAP VERMEDİLER MEKTUBA.CHPDE ÖYLE ONLARDA CEVAP VERMEDİ.KIBRISA YAZDIKTA TALAT DÖNEMİNDE YARDIMCILARI İLGİLENDİLER.....KIBRIS İNSANINI CANI GÖNÜLDEN SEVİYORUM.ADAMLARA HAKARET ETMEYE HAKKINIZ YOK.HERKES HADDİNİ BİLSİN TERBİYESİZLİĞİN LUZUMU YOK...
kıbrıstan parmağımızı çekersek 2 günde teslim olurlar ruma. gerçi rumdan farkları kalmadı bir çoğunun.
chp'nin kıbrıs versiyonu
"...seçilen 50 milletvekilleri..." bu cümleyi yazan arkadaşı tebrik ediyorum
yıllardır türkiyeden para alıyorlar yüzelli bin nufusu var 50 miletvekili bu ne saçmalıktır yaw
Sıfatından belli hareketlere bak ilgi çekmek için ne yapacağını şaşırmış bozuk bir insan birde bunları vekil yapıyorlar.
bu bayan milletvekili ne demişönce onu bi oğrensedik ayrica vicdandan bahsederken şahsi vijdan deil kamusal toplumsal vijdana danışmakta lazım
o sıfatıda senide aynı ALLAH yarattı beğenmemek sanamı düşmüş nike bak türk islam nede uyumlusunuz
Diğer Haberler