HABER

KKTC'de zorunlu Rumca dersi

LEFKOŞA (İHA) - Güney Kıbrıs'ta yaşayan Türklere kendi ana dillerinde eğitim yapma hakkı Rum yönetimi tarafından verilmezken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 'Güvence' isimli bir okulda gençlere zorunlu Rumca dersi verildiği ortaya çıktı.

KKTC'nin en turistik bölgesi Girne'de 'Güvence' isimli özel okulda mecburi Rumca dersleri verildiği bildirildi. Çocuklarını bu okulda okutan aileler bu konudan rahatsızlıklarını dile getirirken, okul koordinatörü Feyzi Derat'ın ise rahat tavırları dikkat çekti. Müfredatlarına Rumca'yı da eklediklerini ve öğrencilerin Rumca okumasının zorunlu olduğunu söyleyen Derat, geleceğe yatırım yaptıklarını ifade ederek, 'Sınır kapılarının açılmasından sonra' Türk gençlerinin Güneyde yaşayan halkla daha iyi iletişim kurmaları için Rumca dersini zorunlu hale getirdiklerini savundu.

Konuyla ilgili olarak KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Erdoğan Soraklı ise bu durumdan haberdar olmadıklarını belirtti. Soraklı, müfredatlarında yabancı dil dersi olarak İngilizce ve Almanca bulunduğunu, gerekli görülürse başka yabancı dillere de onay verilebileceğini ifade etti. Ders kitaplarının önce taraflarından incelenmesi gerektiğini ifade eden Soraklı ancak detaylı inceleme sonucunda ders kitabının uygun görüldüğü taktirde kullanılabileceğini söyledi. Soraklı, Özel Güvence Ortaokulu'nun Rumca dersi vermesiyle ilgili olarak da gerekli incelemelerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön