HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima bakımı nasıl, ne zaman, ne sıklıkla yapılır? Klima bakımı yapılmazsa ne olur?

Gerek evlerde gerekse iş yerlerinde kullanılan iklimlendirme cihazlarının belirli aralıklarda bakımının yapılması önemlidir. Yaşam alanlarının vazgeçilmez cihazlarından biri olan klimalar kendi içlerinde birçok farklı özellik barındırır. Bu özellikler sayesinde kullanılan ortamda havanın kişinin isteğine göre değişmesini sağlarlar. Bu cihazların daha etkili çalışabilmesi için bakımının aksatılmaması gerekir. Peki, klima bakımı nasıl, ne zaman, ne sıklıkla yapılır ve bakımı yapılmazsa ne olur?

Klima bakımı nasıl, ne zaman, ne sıklıkla yapılır? Klima bakımı yapılmazsa ne olur?

Klimalar yaz aylarında ortama serin bir hava verirken kış aylarında ise ortama sıcak hava vermektedir. Pek çok gelişmiş özelliğe sahip olan bu cihazların yüksek performans gösterebilmesi için belirli dönemlerde temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Klima bakımı cihazın aktif bir şekilde çalışabilmesi açısından son derece önemli bir konudur. Bu yüzden bazı dönemlerde bu iklimlendirme cihazlarının bakımının yapılması, cihazların daha uzun ömürlü olmasında önemli bir etkendir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Klima bakımı nasıl yapılır?

Klima olarak adlandırılan cihazlar, günümüzde pek çok kişi tarafından yaz döneminde serinlemek, kış döneminde ise ısınmak için kullanılan önemli bir teknolojik cihazlardır. Kış aylarında doğal gaz, kombi gibi ısınma türleri daha sık kullanılırken yaz aylarında ise klimaların soğutucu etkisinden yararlanılmaktadır. Klimaların sağlıklı ve verimli bir biçimde işlevini yerine getirebilmesi için düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Klima bakımı doğru yapıldığı takdirde cihazın ömrünü uzatmakta ve daha yüksek performansta çalışmasına aracı olmaktadır. Bu bağlamda klima bakımında izlenmesi gereken adımlar genel olarak şöyledir:

  • Öncelikli olarak elektrikle alakalı herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için cihazın fişten çıkarılması gerekir.
  • Sonrasında klimanın içerisinde yer alan filtrelerin çıkarılmalı ve yıkanarak toz, kir ve benzeri maddelerden arındırılmalıdır.
  • Ardından dış ünite kontrol edilmelidir. Dışta kalan bu kısım bazı durumlarda dışarıdaki tozdan ve kirden etkilenerek tıkanabilir.
  • Sonrasında drenaj kanallarının kontrol edilmesinde fayda vardır. Drenaj hattında birtakım tıkanmalar meydana gelebilmektedir.
  • Bazı klima modelleri içerisinde radyatör denilen bir bölüm bulunabilir. Radyatörler düzenli olarak temizlenmediğinde cihazın performansını olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Hem iç hem de dış ünitelerde fanlar bulunmaktadır. Bu fanlar kontrol edildiğinde kırılma, aşınma gibi herhangi bir olumsuz durum varsa uzman birinden yardım alınması gerekebilir.

Klima bakımı ne zaman yapılır?

Klimaların verimli bir şekilde çalışabilmesi için belirli zaman dilimlerinde bakımın yapılması ve temizlenmesi gerekir. Genel olarak klimaların genel bakımlarının senede 1 kez yapılmasında yarar görülür. Bu genel bakımın uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemli bir konudur. Genel bir klima bakımında iç ve dış üniteler temizlenmekle beraber iç hazne temizliği, motor bakımı gibi daha kapsamlı bir bakım yapılmaktadır. Klimaların doğru bir şekilde çalışmasında birçok farklı unsur etken olduğundan genel bakımların yetkili servisler tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir. Filtre temizliği, tıkanıklık giderme, toz ya da kirden arındırma gibi işlemler ise ev ortamında da yapılabilmektedir.

Klima bakımı ne sıklıkla yapılır?

Klimaların belirli bölümleri ev ortamında daha kolay temizlenebilirken genel bir bakım gerektiğinde işin ehli olan kişilerden yardım alınmasında fayda vardır. Çoğunlukla senede bir kere klima temizleme konusunda uzman olan servislere klima bakımının yaptırılması gerekir. Ancak filtre temizleme gibi durumlarda bu süreç 15 günde bir ya da 3 ayda bir şeklinde olabilmektedir. Klima bakımı süresi cihazın kullanım sıklığına göre uzayabilir ya da kısalabilir. Klima her gün ve her saat kullanılıyorsa filtreler daha kısa sürede tıkanabilir ve bu durum klimanın çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden belirli aralıklarla filtre temizliği yapılmasında fayda vardır.

Klima bakımı yapılmazsa ne olur?

Yaz mevsiminin belirli zamanlarında aşırı bunaltıcı sıcaklıklar görülmektedir. Bu sıcaklarda ev ortamının sıcaklık derecesi de artmakta ve nem oranı da yükselmektedir. Böyle durumlarda yaygın olarak klimalar kullanılmakta ve bu cihazların soğutucu özelliğinden yararlanılmaktadır. Klimaların uzun süreli kullanımı için belirli dönemlerde bakımın yapılması ya da yaptırılması gerekmektedir. Klima bakımı zamanında yapılmadığında cihazdan beklenen verim alınamayabilir. Bunun yanı sıra enerji tasarrufu sağlanmayabilir ve klima yeteri kadar ortamı ısıtamayabilir ya da soğutamayabilir. Bu sebepten dolayı klimaların genel bakımının aksatılmaması gerekir.

En Çok Aranan Haberler