HABER

Konca: "AB Bakanlığını üstlenmiş olmam enteresan"

AB Bakanı Ali Haydar Konca, geçici seçim hükümetinde üstlendiği AB Bakanlığındaki görevine ilişkin konuştu.

Konca, "Türkiye'nin demokratikleşmesi ve toplumsal barış perspektifi ile görevini yerine getirmenin gayreti içerisinde olacağım” dedi.

AB Bakanı Ali Haydar Konca, bakanlıktaki ilk gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Konca, içinde yer aldığı Bakanlar Kurulu'nun Anayasa'dan kaynaklı zorunlu seçim hükümeti olduğunu belirterek, "Her şeyden önce şunu belirtmem gerekir ki içinde bulunduğumuz hükümet siyasilerin ortaklaştığı bir koalisyon hükümeti ya da dahil olduğumuz bir AKP hükümeti değildir. AKP'li bakanların çoğunlukta olması bu hükümetin AKP hükümeti olduğunu göstermez. Türkiye'nin hükümetsizliğe mahkum edildiği bir süreçten sonra Anayasanın bize sunduğu yetkiyle kurulmuş bir seçim hükümeti olduğumuzu ve bu anlamda zorunlu bir sorumluluk yüklendiğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim” diye konuştu.

Konca, bakanlığı süresince nasıl bir bakan olacağını şu sözlerle açıkladı:

"Türkiye'nin demokratikleşmesi ve toplumsal barış perspektifi ile görevini yerine getirmenin gayreti içerisinde olacağım. Parti çıkarlarını değil, halkın çıkarlarını ön plana alan bir yaklaşımın geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Halkın verdiği oyla gelmiş ancak halkına sırt çevirmiş, halkın istek ve taleplerini unutmuş, halkına tepeden bakan bir bakan olmayacağım. Kurulan seçim hükümeti, her şeyden önce seçim güvenliğini sağlamak, halkın iradesini sağlıklı bir şekilde sandığa yansıtmak görevi ve sorumluluğuyla karşı karşıyadır. Bunun için içine girdiğimiz şiddet sarmalından bir an önce çıkmak ve ivedilikle akan kanı durdurmak son derece hayatidir.”

Çözüm sürecine Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu hatırlatan Konca, şunları söyledi: "Şimdilerde buzdolabına koyulduğu söylenen çözüm sürecine bir an önce dönülmesi, Kürt sorunu çözümü başta olmak üzere tüm kimliklerin, inançların, sosyal grupların kendilerini özgürce ifade edebileceği demokratik anayasa çalışmalarına katkı sunacak çabaların gösterilmesi elzemdir. Çözüm sürecinin bir an evvel başlatılması Türkiye'de demokratikleşme ve barış sürecinin önünü açacağı gibi AB hedefine ulaşılmasında da stratejik bir dönüm noktası olacaktır.”

Yurt dışından gelen oylarla Kocaeli'nden milletvekili seçilebildiğini hatırlatan Konca, geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanlığını üstlenmiş olmasının enteresan bir durum olduğunu ifade etti. (İHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler