HABER

"Kopenhag öncesi anlaşma olabilir"

LEFKOŞA (İHA) - Birleşmiş Milletlet Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile biraraya geldi. De Soto, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, az bir zaman kalmış olmasına rağmen, Kopenhag zirvesine kadar Kıbrıs çözüm planının ana bölümü üzerinde anlaşma sağlanabileceğini söyledi.

De Soto, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Annan'ın sunduğu kapsamlı planın, müzakereleri hareketlendirmek ve sonuçlanmasını sağlayacak bir çerçeve çizmek amacı taşıdığını belirtti.

Annan'ın Kasım ayı sonunda New York'ta Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı biraraya getirmeyi planladığını ancak Denktaş'ın rahatsızlığı nedeniyle bunun mümkün olamadığını belirten De Soto, şöyle dedi:

"Sayın Annan, bu nedenle liderlerden sunulan planla ilgili önerilerini ve değişiklik taleplerini istedi ki sürece ivme kazandırabilelim. Az bir zaman kaldığı açıktır ancak her şeye rağmen Kopenhag zirvesine kadar planın ana bölümü üzerinde anlaşma sağlanabilir. Kuşkusuz, geri kalan konular için müzakereler, referandum tarihine kadar sürecektir."

Yunanistan'ın Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm istediğini belirten Papandreu da, çözüme Kopenhag zirvesinden önce ulaşılmasını umduğunu söyledi.
Papandreu, "Tüm çabalarımız bu yönde yoğunlaşmış durumdadır. Müzakerelerin başlamasını ve planda ilerleme kaydedilmesini bekliyoruz" dedi.
Önümüzdeki hafta Türkiye'ye geleceğini de kaydeden Papandreu, Ankara'daki temaslarında son gelişmelerin ve garantör güçler olarak Yunanistan ve Türkiye'nin çözüme ilişkin güvenlik boyutundaki yükümlülüklerinin ele alınacağını belirtti.

Papandreu, "Annan'ın planında, bu alanda müzakere etmemiz ve tartışmamız gereken konular var" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön