HABER

Körfez havaalanı için istimlak başladı

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'ne bağlı Çoruk Köyü'nde, Körfez Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara açılabilmesi için kamulaştırma çalışmalarına başlandı.

Burhaniye'ye bağlı Çoruk Köyü muhtarlığında tarla sahipleri ile istimlak komisyonu üyeleri arasında fiyat konusunda tartışmalar yaşanırken, 21 tarla sahibinden 15'inin komisyonla anlaştığı bildirildi. İstimlak komisyonunun dekar başına 7 bin YTL ücret teklif etmesi tarla sahipleri tarafından tepki gördü. Daha sonra yapılan görüşmeler sonucunda komisyon dekar başına ücreti 10 bin YTL'ye yükseltince, 15 kişi komisyonla anlaştı.

Havaalanının uzatılacak olan pistinin Çoruk Köyü mezarlığına dayandığını belirten köy muhtarı Hayrettin Erol, dekar başına teklif edilen paranın az olduğunu söyledi. Köyde ihtiyar heyetinden ve köyün ihtiyarlarından komisyon oluşturduklarını belirten muhtar Erol, "Bizim oluşturduğumuz komisyon dekar başına 18-20 bin YTL fiyat belirledi. Ancak köylüler dekar başına 10 bin YTL'ye razı oldu. Havaalanının adının Edremit Körfez Havaalanı olarak değiştirileceğini duyuyoruz. Buna kesinlikle karşıyız. Havaalanının adı Körfez olarak kalmalıdır" dedi.

Çoruk Köyü'nün Edremit Körfezi'nin en bitek arazilerine sahip olduğunu belirten tarla sahiplerinden Mustafa Fındık, "Buraya yapılacak havaalanının getireceği yararları biliyoruz. Ancak arazileri çok ucuz almak istiyorlar. Fiyat biraz daha yükseltilmeli" diye konuştu.

Jandarma ve emniyetin tedbir aldığı pazarlıklar sırasında gazetecilerin fotoğraf çekmesine komisyon üyeleri tepki gösterdi. Komisyonun teklif ettiği fiyatı az bulan tarla sahipleri, fiyatın 10 bin YTL'ye yükselmesiyle anlaşma yoluna gitti. 21 tarla sahibinden 15'inin anlaştığı bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön