HABER

Kovalainen Alonso'ya karşı eşit statü istedi

Heikki Kovalainen, Fernando Alonso'nun gelecek yıl Renault'ya gelmesi durumunda bundan büyük memnuniyet duyacağını ancak bunun için pilotlar arasında eşit statü uygulanması gerektiğini söyledi. Hollanda'da yayınlanan Formule 1 Race Report dergisine konuşan Fin sürücü, "Eğer takım, eşit olduğumuzu garanti edebilirse, Fernando Alonso ile mücadele etmek benim için harika olur" dedi.

Alonso, 2005 ve 2006'da Renault ile iki kez şampiyonluk yaşamış, daha sonra McLaren'a transfer olmuştu. İspanyol pilot, takım içindeki ilişkilerde yaşanan problemlerin ardından geçtiğimiz hafta McLaren ile yollarını ayırmıştı.

Alonso, yeni takımında dünya şampiyonu bir pilot olarak muamele görmeyi beklerken, Renault patronları Flavio Briatore ve Pat Symonds, modern Formula 1 takımlarında "1 numaralı pilot" statüsünün açık bir şeklide tanımlanmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Renault ile sözleşmesi bulunmasına rağmen McLaren'a transfer olabileceği spekülasyonları yapılan Fin pilot, "Hala gencim. Artık ikinci planda kalarak geçirecek vaktim yok. İsmimi daha iyi pekiştirmem gerek" diye konuştu.

Kovalainen, "Diğer taraftan, takımın arkadaşım olan kişi hakkında birşey söyleyebilecek pozisyonda da değilim" dedi.

Kovalainen'in takım arkadaşı Giancarlo Fisichella'nın, 2008'de kadrodan çıkarılması bekleniyor. Renault'nun şu an için önünde Alonso ve Brezilyalı test pilotu Nelson Piquet Jr seçenekleri bulunuyor.

Fisichella'nın menajeri Enrico Zanarini, Corriere dello Sport'a yaptığı açıklamada, "Boş aracı olan takımlarla tarafımızdan yapılan talepler doğrultusunda görüşmeler oldu. Ancak hala devam eden bir görüşme yok. Renault nihai kararını açıkladığında, durum daha fazla netlik kazanacak" dedi.

TurkiyeF1.Com

Geri Dön