HABER

Kraliyet Sarayı'nda hareketlilik: Prens Philip emekli oluyor

İngiltere Kraliçesi 2'inci Elizabeth'in eşi 95 yaşındaki Prens Philip'in bu yıl sonbaharda emekli olacağı ve kamu görevlerinden çekileceği açıklandı. Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Edinburgh Dükü Prens Philip'in sorumlu olduğu görevlerden çekileceği açıklandı. Edinburgh Dükü'nin bu kararının Kraliçe 2'inci Elizabeth ile desteğine karar verildiği belirtildi.

Prens Philip halen ülke genelinde 780 organizasyon, vakıf veya derneğin başkanlığını veya üyeliğini yürütüyor.

Diğer yandan bu sabah erken saatlerde de İngiliz basını Buckingham Sarayı'nda gece yarısı olağanüstü bir gelişmenin yaşandığını yazmıştı.

'PRENS PHILIP HASTA' İDDİALARI YAYILMIŞTI

Dün sabah karşı 3'te Buckigham Sarayı'daki en üst düzey yetkililerin acil toplantıya çağrıldığını yazan İngiltere gazeteleri toplantının nedenini Prens Philip'in sağlığı ile ilgili olduğu yolunda olduğunu aktarmıştı. Ancak bu haber bir süre sonra yalanlandı.

KRALİÇE ELIZABETH GÖREVLERİNE DEVAM EDECEK

Prens Philip'in ya da Kraliçe Elizabeth'in hayatını kaybetmiş olabileceği iddiaları dolaşmaya başlamıştı. Buna karşın, 95 yaşındaki Prens Philip'in görevlerinden istifa ettiği ortaya çıktı. Yapılan açıklamaya göre 91 yaşındaki Kraliçe Elizabeth var olan görevlerini yürütmeye devam edecek.

Reuters'ın haberine göre kaynaklar Kraliçe Elizabeth ve kocası Prens Philip'in sağlığı konusunda bir alarmın bulunmadığını bildirdi. Çıkan haberlerde Prens Philip'in yaşamını yitirmesi halinde saraydaki bayrakların indirilmesi gerektiği vurgulandı. Hâlihazırda saraydaki bayraklarin indirilmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Geri Dön