HABER

KTÖS, halkı mücadeleye çağırdı

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) "Kıbrıs Türkü'nün gaspedilen kendi kendini yönetme hakkına sahip çıkmak, BM planı çerçevesinde 28 Şubat'tan önce Kıbrıs sorununu çözerek AB üyeliğini gerçekleştirmek, çocuklara ve geleceğe sahip çıkmak gerektiğini" belirterek, halkı bu yönde mücadeleye çağırdı.
Hükümetin halk desteğinden yoksun olduğunu savunan KTÖS, demokratik kurallar içinde ortaya konulacak toplumsal direnişin, Kıbrıs Türkü'nün var olma veya yok olma kavgası olacağını kaydetti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yazılı açıklamasında, "Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, arkasındaki güçlerin desteğiyle BM planını reddederek Kıbrıs Türkü'ne ve Türkiye'ye ihanet ettiğini" öne sürdü. Elcil, "Rumların AB üyeliği sonrasında sorunun çözümü için eşit şartlarda masaya oturmayacağı, Türkiye'nin bir AB ülkesinde asker bulundurduğu için uluslararası camia tarafından işgalci olarak suçlanacağı, Loizidu davası gibi binlerce dava açılarak Türkiye'nin tazminat ödemeye zorlanacağı ve Kıbrıslı Rumların egemenliğindeki AB üyesi bir Kıbrıs'ın Türkiye'nin AB üyeliği girişimlerini engelleyeceği" şeklinde görüş savundu. Şener Elcil, tüm bu siyasi gelişmelerin Kıbrıs Türkü'nün yok olmasıyla birlikte Türkiye'yi de ciddi bir krizle karşı karşıya bırakacağına işaret ederek, "Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'de AB üyeliğini istemeyenlerle sıkı bir çalışma içinde olduğunu" ileri sürdü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön