HABER

Küresel ısınma böcek nüfusunu artırıyor

Küresel ısınma böcek nüfusunu artırıyor

Bilim adamları, yaptıkları araştırmalarda küresel ısınmanın böcek üremesinin artışına neden olduğunu ispatladı. Böcek nüfusunun hızlı artışı salgın hastalıkların yayılmasına neden olacağından endişe ediliyor.

Amerikalı Biyoloji Uzmanı Melanie Frazier, 65 böcek türü üzerinde araştırma yaparak iklim değişikliğiyle popülasyon arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, böceklerin sahip olduğu yüksek metabolik oranlara tesir eden küresel ısınma, üreme kapasitelerini de artırıyor. Araştırmanın bulgularına göre, küresel ısınma devam ettikçe, böcek popülasyonu da hızla katlanacak ve böcekler insanlar için başta salgın hastalıklara yol açacak.

Çukurova Üniversitesi ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Mustafa Coşkun, böcek popülasyonunun, hastalıkların yayılma hızını da etkileyebileceğini söyledi. Küresel ısınmayla birlikte başta sıtma olmak üzere salgın hastalıkların yaygın olduğu bölgelerin de genişlemesinden endişe duyulabileceğini belirten Coşkun, "Özellikle kan emen sinek ve bazı böcek türlerinin nüfusundaki artış, bu böceklerin virüs taşıyıcılığı özelliği olduğundan insanlar için en tehlikeli olan türlerdir. En basit bilinen sıtma hastalığının taşıyıcısı olan sivrisineğin doğadaki nüfusunun artması sıtmanın da artmasına neden olabilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler