HABER

Kuzey, güneyi suçluyor

SEUL (İHA) - Kuzey Kore, Güney Kore'yi deniz savaşı düzenlemeyle suçladı ve dün iki ülke devriye botları arasında çıkan çatışmayla ilgili olarak Seul'ün özür talebini reddetti. Kuzey Kore Donanma Komutanlığı Sözcüsü, Sarı Deniz'de meydana gelen ve her iki taraftan denizcilerin öldüğü çatışmayı Güney Kore ordusunun "tehlikeli" bir teşebbüsü olarak değerlendirdi.

Sözcü, "Güney Kore askeri yetkilileri tarafından yapılan bu ciddi askeri provokasyon, Dünya Kupası maçlarının devam ettiği bir sırada şok edici bir olay gerçekleştirerek suçu Kuzey Kore'ye atmak üzere planlanmıştır" dedi.

Olayın iki taraf arasındaki uzlaşma ve birleşme çalışmalarını ortadan kaldırmak gayesiyle yapıldığını söyleyen Kuzey Koreli Sözcü, "Çatışma, Güney Kore askeri yetkilkilerinin birleşme karşıtı ve hain hareketlerinden biridir" dedi.

İki ülke arasındaki gayriresmi deniz sınırını geçen iki devriye botu arasında çıkan çatışmada Güney Kore devriye botu isabet alarak batmış ve olayda 4 denizcinin öldüğü, birinin kayıp olduğu ve 19 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. Güney Kore, Kuzey Kore'nin de çatışmada 30 kayıp verdiğini ifade ederken Kuzey Kore, kayıplarının bu kadar yüksek olmadığını kaydetti. Güney Kore, gemide çok sayıda mühimmat olduğunu iddia ederken, Kuzey Kore, ilk olarak ateşin karşı taraftan yapıldığı suçlamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler