HABER

Lagendijk: DTP'nin parlamentoda olması bir fırsattır

Lagendijk: DTP'nin parlamentoda olması bir fırsattır

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, "DTP'nin kapatılması çözüme katkı sağlamaz, DTP'nin parlamentoda olması bir fırsattır. DTP'nin de daha net bir şekilde terör örgütü PKK ile arasına mesafe koyması lazım" dedi.

Lagendijk, TBMM'deki Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 58. Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, reformlara aynı hızda devam edilmesinin önemine işaret ederek, özellikle iki konunun önem taşıdığını, bunlardan birinin TCK'nın 301. maddesi, diğerinin ise DTP'nin kapatılması davası olduğunu kaydetti.

Lagendijk, 301. maddeyle ilgili meselenin, Avrupa'nın Türkiye'ye belli bir kararı empoze etme örneği olmadığını savunarak, Türkiye'de de, bu maddenin değiştirilmesi yönünde talep olduğunu, Türk halkının ve meclisin büyük kısmında da bu yönde bir istek bulunduğunu dile getirdi.

1915 olayları ve Kıbrıs sorunu gibi konuların Türkiye'nin tek başına çözebileceği konular olmadığına, bu konulara AB'nin de destek verebileceğine işaret eden Lagendijk, ancak 301. maddede değişiklik yapılmasına ilişkin hususun, Türkiye'nin kendi başına yapabileceği bir şey olduğunu ifade etti.

Lagendijk, 301. maddenin sembolik öneminin de bulunduğunu savunarak, bu maddenin yürürlükte kalmaya devam etmesinin, Türkiye'nin Avrupa'daki dostlarının işini zorlaştırırken, düşmanlarının ise elini güçlendirdiğini söyledi.

DTP'nin kapatılması davasına dair de, öncelikle bir yanlış anlamaya meydan vermemek için, Avrupa Parlamentosunun PKK terörünü lanetlediğini vurgulayan Lagendijk, Türkiye'nin teröre karşı tedbirler almasını ve Türk hükümetinin vatandaşlarını koruma hakkının olmasını anlayışla karşıladıklarını bildirdi.

Joost Lagendijk, DTP'nin kapatılması davasına ilişkin mahkeme kararını beklemek gerektiğini, ancak gerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekse hükümet yetkililerinin bu partinin kapatılmasına karşı görüş ifade etmelerinden memnuniyet duyduklarını bildirdi.

DTP'nin daha net bir şekilde terör örgütü PKK ile arasına mesafe koyması gerektiğini ifade eden Lagendijk, böyle bir DTP'nin gelecekte çok faydalı olabileceğini, bu partinin kapatılmasına bu şartlarla karşı olduklarını kaydetti.

AA

Geri Dön