Liselilere ortalama yükseltme hakkı

Ortaöğretim kurumlarında bu yıla mahsus ikinci kez ortalama yükseltme sınavı yapılacağı bildirildi.

Liselilere ortalama yükseltme hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan "Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği" genelgesinde, orta öğretim kurumlarında ders kesimini takiben ilgili yönetmeliğin 41'inci maddesi gereğince yapılan Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları'nın tamamlandığı, yapılan değerlendirmede bazı öğrencilerin sınavlarda istenilen başarıyı elde edemedikleri ve sınıf tekrarına kaldıklarına dikkati çekildi.

Genelgede, "Ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınması nedeniyle, eylül ayında yapılacak sorumluluk sınavıyla birlikte pek çok öğrencinin bir üst sınıfa geçebilmesine ya da mezun olabilmesine imkan sağlamak üzere bir kez daha ortalama yükseltme sınavı yapılması gerekli görülmüştür" ifadesine yer verildi.

Genelgeye göre, 2012-2013 eğitim öğretim yılına mahsus olmak üzere, Bakanlığa bağlı tüm orta öğretim kurumlarında, öğrenciler, önceki yıllardan sorumlu olunan derslerin yanı sıra ders kesiminde gerçekleştirilen ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibarıyla sınıf geçip geçmediklerine bakılmaksızın bu öğretim yılında öğrenim gördükleri sınıfta başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava alınacak.

Sınava girilecek dersler, 12-23 Ağustos 2013 tarihlerinde öğrencilerin velileri tarafından dilekçeyle okul müdürlüğüne bildirilecek ve sınav programı da sınav döneminin başlangıcından önce ilan edilecek. Sınavlar, ilgili yönetmelik gereği eylül ayının ilk haftasında yapılacak.İhtiyaç duyulması halinde, cumartesi ve pazar günleri ile çalışma saatleri dışında yapılabilecek sınavlar için sürenin yetersiz olması durumunda da eylül ayının ilk haftasını takip eden hafta da kullanılabilecek. Bir öğrencinin aynı günde gireceği sınav sayısı ise 3'ü geçmeyecek.Genelgede ayrıca, ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşmesi nedeniyle, 2012-2013 eğitim öğretim yılı ders kesimi veya ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı sonu itibarıyla okulla ilişiği kesilen öğrencilerden, bu sınavdan yararlanmak isteyenlerin bulunması halinde, başvuru tarihlerinde, tekrar eski okullarına kayıtlarının yapılarak sınava girecekleri derslere ait müracaatlarının alınacağı ifade edildi.Sınav takvimi hazırlanırken, 2013-ÖSYS'de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ve bu genelge kapsamında sınava girecek öğrencilerin durumlarının öncelikle dikkate alınacağı bildirildi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
DÜNYACA ÜNLÜ PROFESÖRLERİMİZİ, BİLİM ADAMLARIMIZI İÇERİ ATAN BİR KARA ZİHNİYETİN, EĞİTİME ÖNEM VERECEĞİNE İNANMIYORUM.
TÜRK GENÇLİĞİNİN İÇİNİ BOŞALTTINIZ. LİSE ÇAĞINDAKİ BİR GENÇ SIFIR BİLGİ İLE LİSE MEZUNU OLUYOR. ÖĞRENCİLERİN ÖSYM SONUÇLARIYLA İFTİHAR EDEBİLİRSİNİZ. ADAM LİSEYİ BİTİRMİŞ, ALMANYA'NIN BAŞKENTİ NERESİ DİYE SORUYORSUN, BÖN BÖN SURATINA BAKIYOR. 18 MART NEDİR DİYE SORUYORSUN, CEVAP VEREMİYOR. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İFTİHAR EDEBİLİRSİN. İSTENİLDİĞİ GİBİ İÇİ BOŞ BİR NESİL YARATTINIZ. BİR DE LİSELİLERE MÜJDE DENMİŞ. NEDİR O MÜJDE. DEVAM ZORUNLULUĞU MU KALDIRILMIŞ. ZATEN BİR O KALDI. LİSEYE KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİ, EVİNDE OTURUP 4 YIL SONRA DİPLOMASINI ALMAYA GİTSİN. DEVLET AÇISINDAN DA DAHA EKONOMİK.
liselilere müjde deyince ben de iyi bir eğitim verileceğini sandım. Zira liseliler diye tabir ettiğimiz gurup geleceğimizi teslim edemeyeceğimiz kadar vasat durumda kızları yabancı erkeklerin resimleriyle yatıp kalkıyor erkekler ise onlara benzemek için saçlarını tavana kadar uzatıyor, nerede kaldı disiplin faülümüz uzun olduğunda okula almazlardı şu hale bak...
gelin bu sınıf geçme işini her öğrencinin doğal olarak bir öğretim yılı sonunda üst sınıfa zorunlu olarak geçirelim . yani notları ve sınavları rafa kaldıralım .öğrencileri strese sokmaya gerek yoook....
her sene yapılan bir sınavı ilk defa böyle bir hak tanıyorlarmış gibi gösteriyorlar
aynen her yıl yapılıyor saçmalıyolar ne uğraşıyonuz her yıl yapılır deyin olsun bitsin :)
geçen senede bu karar var nedense meb .. ösym kendilerini büyük bir başarıya gittiklerini sanıyorlar ..buna sadece gülmemiz lazım herzamanki gibi en az 5 zayıf... biraz insanlık lütfen bizede birazcık acıyın bizde öğretmen olacağız doktor,mühnendis, mimar vb mesleklerle iş yapacagız ama böyle insan dışı gibi bizleri dışlamayın öğretmenlere aynı şeyleri söylüyorum duyun sesimizi....(öğrenci birlik derneği )
Böyle bir uygulama yapılacaksa herkes için yapılsın. Neden bu yıla mahsus, bir rant olayı var ama hadi hayırlısı.
yok israilin parmağı var arkasındada ABD var. allahım yarabbim
bu seneye mahsusmuş gibi söylüyorlar halbuki bu ikinci hak her sene veriliyor.
eylül dönemi ortalama yükseltme sınavları her yıl yapılır ama nedense hep sanki ilk kez yapılıyormuş gibi sürpriz gibi lanse edilir
bu her sene olan bi şey zaten.hem haziranda hem eylülde olmadı bir de şubatta yapılır. bi meseleyi önce öğrenmek sonra yorum yapmak mahcub olmamak için önemli tabi..
2009 dada yapılmıştı
liselerde yığılma var, derslik yok; bence bu yıl herkes bir üst sınıfa geçecek
eğitimin içine ettiniz be. devlet diyor ki aman hiçbir öğrenci kalmasın bir öğrencinin masrafı bana 7 bin lira. okul diyor ki aman kimseyi bırakmayın bu zibidilerle mi uğraşacağız. anası babası zaten çocuğu sınıfta kalsın istemez. bilmeyen çocuk kalsın diyoruz, kalsın ki ders çalışşsın. herkes üstümüze saldırıyor. sizin umrunuzda değilse benim neden umrumda oluyor bu çocuk söylermisiniz? neden sadece benim umrumda oluyor? çocuk birşey öğrenemediğinde tek suçlu öğretmen....
her yıl o yıla mahsus olarak verilir zaten bu hak. ozgurturk gibi cahillerde bilmeden yorum yaparöküz altında buzagı aramak için..
ÇOK ADALETSİZCE YAPILAN BİR UYGULAMA LİSEDE VE ÜNİVERSİTEDE KALKMASI LAZIM. ADAM DÖNEM İÇİNDE KAZIK GİBİ SORULARI VERİP 50 VEYA 60 İLE GEÇMİŞ... DİĞERİ BÜTÜNLEMEYE KALMIŞ.. BÜTÜNLEMEDE KEK SORULAR SORMUŞLAR ALMIŞ 80 DOĞRUDAN GEÇENİ SOLLAMIŞ.. AH ADALET AH.. HİÇ BİR KİŞİNİN AKLINA GELMEZMİ... SADECE GEÇER NOT İLE GEÇMESİ LAZIM BÜTÜNLEMEYE KALANLAR.. DOĞRUDAN GEÇENİN ÜZERİNDE NOT ALMAMASI LAZIM....
Bu ortalama yükseltme sınavı.Yani zayıfı olsun olmasın herkes notunu yükseltmek için girebilir.Yani 50-60 alanlar da girerek notlarını yükseltebilirler.O nedenle bu konuda yapılan bir haksızlık yok.
ne büyük sürpriz, en az 10 yıldır bu yıla mahsus olmak üzere 2.OYS saçmalığı devam ediyor. Yönetmeliği değiştirin olsun bitsin.
Haberin kaynağı ne? hiç bi okulun ve milli eğitim bakanlığının sitesinde böyle bi açıklama yok?
5 dersten kalan giremeyecekmi
girebilir
5 taneden 2 tanesini kurtarırsan geçersin..
5 inden 4 üne girecen
OKUL GÜZEL İNŞ O OKUNANLARI KİTAPLARDA YAZANLARI ADAM GİBİ UYGULAR BU GENÇLER BÖYLE FASIK YETİŞMESİNLERDE...
Haberin kaynağ ne? ne okulumun ne de mebin sitesinde böyle bi açıklama yok
her sene "bu seneye mahsus " denir. Yani bu söylem seneye de olacak şunu yönetmeliğe koyunda herkes önünü görsün.
bugün aldıgım en güzel haber :)
Diğer Haberler