Liseye gitmesi gereken 574 bin öğrenci açıkta

Bu yıl genel liseler kalkınca sınavı kazanamayan 574 bin öğrenciye 5 “zorunlu” seçenek sunuldu:

Liseye gitmesi gereken 574 bin öğrenci açıkta

1- Özel okul 2- Meslek lisesi 3- İmam hatip lisesi 4- Çok programlı lise 5-Açık lise.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, SBS’yi kazanamayan veya girmeyen öğrencilerin mecburen meslek lisesi veya imam hatip liselerine gideceğini ifade ederek, yeni bir alternatif daha sundu. Vatan'da yer alan habere göre Türk, sınavı kazanamayıp Anadolu liselerine yerleşemeyen öğrencilerin açık liseye de gidebileceğini söyledi. Türk, Anadolu, Fen, Sosyal bilimler, Öğretmen liselerine yerleşemeyen öğrencilerin durumuna ilişkin CNN Türk’te soruları yanıtladı.

Genel liseler olmadığı için sınavı da kazanamayan öğrencilerin meslek liseleri ve imam hatip liselerine zorunlu yönlendirileceği yönündeki haberleri yalanlamayan Türk, “Bu iki lise dışında Çok Programlı liseler (ÇPL), özel okullar ile açık liseler de alternatif” dedi. Ancak ÇPL’ler birçok ilde bulunmuyor. Özel liseye maddi imkanı yetmeyen ailelerin de meslek ve imam hatip liseleri dışında tek alternatifi kalıyor. Türk’ün verdiği bilgiye göre bu öğrenciler örgün eğitim dışına çıkacak ve evde eğitim alacak, yani açık liseye gidecekler. Ercan Türk, “Genel liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi veya mesleki eğitime devredilmesi çalışması 2010 yılında başladı.2013’te sonlandırılması öngörüldü ve planlandığı şekilde tamamlandı. Genel lise artık yok. Geçtiğimiz yıl akademik programlara genel liseler de dahil 460 bin öğrenci kaydoldu. 180 bini genel liselere kaydoldu. Geçen yıl da genel lise olmayan il ve ilçe merkezleri vardı. Bir problem yaşanmadı. Çok programlı lise, özel lise programları gibi seçenekler var. Kanun açık liseyi de örgün eğitim ile eş tutarak böyle bir seçeneği de bize sunuyor. Bunu belirtmek bence önümüzdeki seçeneklerin sınırlı olmadığını ortaya koymaktadır.”

EYLÜLDE SINAV

Ercan Türk, her yıl Eylül ayında yapılan sorumluluk sınavının bu yıl da yapılacağını ifade ederek, “Bu sene aynı sorumluluk sınavı yapılacak. Ara sınıflarda dahil bir kez daha bu hakkı vereceğiz” dedi.

‘DEVLETİN YÜKÜNÜ AZALTMAK İSTİYORLAR’

- Eğitim Yazarı Sadık Gültekin “Buradaki amaç öğrencileri açık liseye yönlendirmek. Yani devletin üstündeki yükü azaltmak. Bunun için okula gerek yok. Öğretmene gerek yok. Gidere gerek yok. Maliyeti ucuza gelecek. Bunun dışında imam hatip liselerine veya meslek liselerine gitmeleri sağlanacak. Amaç Anadolu liselerindeki kontenjanı azaltmak. Öğrencilere alternatif olarak tıpkı zorunlu seçmeli ders açıp bu dersleri seçtirmek gibi bir tablo söz konusu. Açıkta kalan öğrencilere aslında kendi istediklerini seçtiriyorlar. Maliyetten kurtarmak için açık liseye, kendi düşüncesini empoze etmek için imam hatip lisesine veya öğrenci mezun olduğunda üniversiteyi kazanamadığında meslek liselerine gönderiyorlar.”

‘KAZANAMADILAR DİYE ZORLAMAMALIYIZ'

Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan: “Genel liselerin ismini Anadolu lisesi yaparken, aslında Anadolu liselerini genel lise yaptılar. Dolayısıyla genel lise eğitimi almak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verecek kadar lise olmadığı için ve yeteri kadar hazırlık olmadan 12 yıllık zorunlu eğitime geçildiği için bu durum yaşanıyor. 574 bin kişi arasında genel liseye gitmek isteyenler için yeniden düzenleme yapılabilir. Kazanamadılar diye farklı okullara gitmelerini zorlamamalıyız.”

**güncel haberler

**

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
DİN SİMSARLIĞININ,YOBAZLIĞIN TAVAN YAPTIĞI,ARAP ÜLKELERİNE BİR BAKIN,BUNLARIN BÜYÜK KISMI HALA ORTAÇAĞ KAFASIYLA YAŞIYOR,MESELA ARAP KIRALLIKLARI ÖNEMLİ PETROL GELİRİNE SAHİP OLDUĞU HALDE HALK CEHALETLE BOĞUŞUYOR.BUNLARDAN TUNUS,FAS,CEZAYİR VE NİSBETEN MISIR ÖZELLİK ATATÜRK DEVRİMLERİNİ ÖRNEK ALDI.VE ÖNEMLİ GELİŞMELER SAĞLADI,FAKAT GEL GÖRKÜ GERİCİLİK VE YOBAZLIK SON YILLARDA ÜLKEMİZDE VE BU ÜLKELERDE GİTTİKÇE HALKI ESİR ALMAYA BAŞLADI,SON YILLARDA TÜM KURUMLARDA VE M.EYİTİMDE DE TARİKATLARIN UYUŞTURDUĞU BEYİNLER KADROLAŞTILAR,VE KAFA YAPILARINA UYGUN EYİTİM İÇİN VAR GÜÇLERİYLE MÜCADELE EDİYOR
Yazık ettiniz şu 10 yıllık nesle. ilkokulda başarılı olamadı diye çocuklar açıktan mı okuyacak ! okulda başarılı olmamış çocuk evde nasıl başarılı olacak. nasıl olsa bundan bişey olmaz zihniyetinden başka birşey değil. İnsanları kazanmak lazım !!! Artık şu bir gerçek paran varsa okuyorsun yoksa okuyamıyorsun. paran varsa hem devletin gözünde hemde insanların gözünde on numara beş yıldızssın. Lanet olsun :)
Açık lise yerine her yeri imam doldurduğunuz için insanlar çocuklarını çaresiz imam hatiplere yollasın istiyorsunuz..İsraf en büyük günahlardan biridir ve siz insan kalitemizi israf ediyorsunuz..Allah'ı tanımaz Kuranı bilmezsiniz ama maalesef insanlarımızı çok güzel dinle aldatıyorsunuz...Yetmez ama Allah sizi kahretsin...
DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖLE BİŞEY OLAMAZ AMA MALESEF BİZDE OLUYOR İNSANLARI NEDEN MECBUR BIRAKIYOSUNUZ NEDEN ADİL DAVRANILMIYOR NEDEN NEDEN?
100 yıldır ülkede. kalifiye elemana olan ihtiyaç %80. mühendis cerrah veya yöneticilere olan ihtiyaç %20 iken. bizde normal liseler %80, meslek liseleri %20. böyle bi saçmalık olurmu. şuan uygulanan uygulama gayet yerinde doğru ve çok önemli bir adımdır. normal lise mezunları zaten kesinlikle 4 yıllık üniversiteleri kazanamıyor. mesleksiz ve okulsuz kalıp amele olabilmek veya bi torpil bulup işe girebilmek için kuyruğa giriyor. DOĞRU HAMLE !!! insanları meslek lisesine yönlendirmek ve teknik başarısı olanları üniversiteye yönlendirmek gayet yerinde bence. kimse acıtasyon yapmasın.
BİLİM ADAMLARIMIZI, PROFESÖRLERİMİZİ, EĞİTİMCİLERİMİZİ OLDU BİTTI İDDAANAMELERLE İÇERİ ATAN BİR PİSLİK ZİHNİYETİN, EĞİTİME ONEM VERMESİ BEKLENEMEZ. TÜRKİYE BU KARA ZİHNİYETLE, KARANLIK BİR DİPSÎZ KUYUYA ATILMAK İSTENİYOR. TEK YOL, BU ZİHNİYETİN DEVRİLMESİDİR.
Aslında amaç İMAM HATİPLERE yönlendirmek ,Ama bunu da başaramıyorlar.
herkeş imam hatip lisesine gitsin dinine imanına bağlı birer birey ols... askjdhkjda bitiremedim lan ÇD
Çocukları , gençleri elinizde kuklaya çevirdiniz. Yazıklar olsun!
bunların amacı dershaneleri özel liselere çevirip, devlet üzerindeki yükü azaltmak. veli artık dershane parası ödeyeceğine her yıl özel okul parası ödeyecek... ne ala memleket... milli eğitim devlet politikası değil, zırt pırt değişen parti ve bakan politikası oldu. akp hükümeti zamanında kaç meb bakanı geldiyse hepsi kendine göre değiştirdi sistemi... allah topunun...
imam hatipler boş kalmasın doldurun :)
herkez akademik seviyede lise okumak zorunda değildir bence meslek liselerinin önemi artırılmalı
Kazanamayanlarda Meslek Liselerine gitsinler.Çocuğun kafası basmıyorsa zorlamı okutacaksınız.Mesleki alanda çok açık var.Kafası çalışımayan ve okuma potansiyeli olmayan çocukların mesleki eğitim almaları en uygunu.İmam Hatip Lislerinde okumak ise gönül işi.Hevesi ve isteği olanların bu okullarda okumaları daha uygun.Bu alanda da açık var.Potansiyeli olan çocuğun isteğide varsa İmam Hatip'te okuması hem kendisi hem de ülkemiz için en doğru olanı.Zaten Üniversiteyi bitirmek çok da çözüm değil.Bir sürü Ünv.mezunu ortada boş dolaşıyor.Meslek lisesi mezunları ise askerden sonra hemen işe giriyorlar
DEVLETİN ÜSÜTNDEKİ YÜK NİYE AZALSIN O ZAMAN DEVLET YOK OLUYOR.DEVLETÇİLİK:İLKESİ YOK OLUYOR.VATANDAŞINI,KORUMAK,ONUN İHİTYAÇLARINI GİDERMEK,CAN-MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK DEĞİLMİ.YOKSA BİRİLERİ DEVLETİ KULLANIP KASALARINIMI DOLDURSUN.PAYLAŞIM OLMASIN.EĞİTİMİN ALTINI ÜSÜTNE GETİRDİNİZ.
Öğrencileri yeterince talep görmeyen imam hatiplere yönlendiriyorlar. Eğitime siyaset bulaştırırsanız sonuç böyle karmaşık olur
İmam Hatipler boş kaldı. Birileri köpürüyor...
yorumları okuyorum da gülmekten kendimi alamıyorum. Yok yönlendiriliyormuş yok kaliteli insan israfı yapılıyormuş vs vs . Ya bu zihniyet gerçekten herşeyi hak ediyor. Kardeşim adam başarısız olan öğrenciler diyor, ey veliler sistemi eleştireceğinize önve çocuklarınızla ilgilenseniz sistem de otomatik olarak uyum sağlar size. hem çocuğunu salacan çayıra mevlam gayıra diyecen hemde çıkıp kaliteli nesil nidaları atacan. yok böyle 3 kuruşa 5 köfte. Önce çocuklarınızla ilgilenin eğitimlerini önemsemelerini sağlayın. ondan sonra çıkıp sistemi eleştirin.
kabiliyet meselesi neyi doğru yaptılarki bsimdiye kadar
meslek lisesine gitsinler daha okumak istiyorlarsa üniversiteye. meslek liselerinin bölümlerinin uzmanlık dallları üniversitelerde var. İşte o zaman harbi mühendis olurlar. eli tornavida tutmasını bilmeyen mühendisi ne yapsın işletmeci :) herkez üni okudu mühendis oldu ama işletmeci elinde tornavida tutmasını bilmeyen mühendise para vermek istemiyor. KOÇ grubu ara teknik eleman yokluğundan dolayı meslek liseleri açtı. Türkiyenin hakikatten ara teknik elemana ihtiyacı var.
lisede eli tornavida tutmayı öğrensin dediğin adam sen ünüversitede makina veya elektrik mühendisliğini lise 1'de sadece okuyacağı tüm derslerle mi kazanacağını sanıyorsun lise 4 yıl, 1'den sonra matematik-fizik-kimya-geometri-biyoloji gibi dersler lise 1'den sonra 3 yıl alınmadığında sen mühendis çıkacağını sanıyorsan o meslek liselerine gidenlerin çok yanılıyorsun gönder bakalım çocuğunu meslek lisesinede bakalım mühendis olabiliyor mu şimdi dersinki kursa gitsin kurs yine kurtarıcımı olacak sanıyorsun o yüzden bana bu eğitim sistemini savunma tamamen liseden sonra mühendslik ,Dr'luk . HAYAL
Diğer Haberler