Lodos İstanbul'u felç etti

İstanbul'da gece yarısından itibaren başlayan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Saatte hızı 66 ile 101 km arasında değişen fırtına çok sayıda ev ve işyerinin çatısını uçururken, bazı bölgelerde elektrik kesintileri meydana geldi.

Akşam saatlerinde saatte 5 km hızla esen lodos, saat 00.00'dan itibaren şiddetini arttırdı. Fırtına özellikle Anadolu ve Avrupa yakalarının güney sahiline yakın kesimlerinde etkili oldu. Fırtınayla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM alarma geçti. İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, İGDAŞ, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ekipleri gelen ihbarlar doğrultusunda vatandaşlara yardımcı oldu. Yaklaşık 1 saat içinde 27 ev ve işyerinin çatısı uçarken, çeşitli semtlerde 11 ağaç devrildi.

İlerleyen saatlerde hızını arttıran fırtına, Fatih, Çengelköy, Kartal, Bakırköy, Maltepe, Bağcılar, Sultanbeyli, Sefaköy ilçelerinde etkili oldu. Saat 02.00'den itibaren ortalama 66 ile 101 km hızla esen rüzgar nedeniyle 89 çatı uçması, direk, ağaç devrilmesi ve tabela uçması ihbarı yapıldı. Yollara devrilen ağaçlar Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri tarafından kaldırıldı.

Rüzgarın hızı Ömerli'de 101 km, Büyükada'da 75 km, Çavuşbaşı'nda 72 km, Kağıthane'de ise 66 km'yi buldu. Yağış nedeniyle 47 trafik kazası meydana gelirken, Atık Yönetimi Müdürlüğü ekipleri yollarda moloz temizleme çalışmaları yaptı.

FIRTINA DENİZ ULAŞIMINI DA OLUMSUZ ETKİLEDİ
İstanbul'u etkisi altına alan lodos fırtınası deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkiledi. Bu sabah yapılması planlanan iç hatlar deniz otobüsü seferleri karşılıklı olarak iptal edildi. Kartal-Yalova deniz otobüsü seferleri fırtına nedeniyle yapılamazken, şehir hatları ve diğer hatlardaki seferlerde herhangi bir aksama olmadığı bildirildi. Edirnekapı Şehitliği-Sultanbeyli hafif raylı sisteminin sabah saatlerinden itibaren çalışmadığı belirtildi.

Cebeci-Mescidi Selam istikametine giden hatta fırtına sebebiyle ahşap bir evin çatısının kataner (enerji direği) üzerine uçmasıyla hatta enerji sağlayan kablolar koptu. Sultançiftliği-Cebeci-Mescidi Selam istasyonlarında yapılamayan seferler, Yenimahalle-Şehitlik istasyonları arasında devam ediyor.
Vatandaşların mağdur olmamaları için hattın çalışmayan bölgelerine İETT otobüsleriyle ek sefer konulurken, arızanın giderilmesine çalışıldığı açıklandı.

iha