HABER

Londra'dan Taliban'a zeytin dalı

Londra'da 60 ülkeden yetkililer Afganistan'ın geleceğini konuşuyor. Uluslararası konferansta ılımlı Taliban militanlarını kazanmanın yolları tartışılıyor.

Londra'dan Taliban'a zeytin dalı
Afganistan'ın geleceğinin tartışıldığı Londra'daki uluslararası konferansta Taliban'a zeytin dalı uzatılacak. 60 kadar ülkenin dışişleri bakanının katıldığı konferansta yeni Afgan stratejisi tartışılıyor. Buna göre, silah bırakan Taliban üyelerinin maddi olanaklar karşılığında topluma kazandırılması öngörülüyor.
Afganistan'da Ekim 2001'den beri süren savaşı sona erdirmek için yeni bir plan gündemde. Hedef, Taliban içindeki ılımlı kesimleri kazanmak.
Londra'daki konferansta onaylanması beklenen plana göre, silahlarını bırakan Taliban üyeleri affedilecek. Sonrasında bu kişilere iş verilecek, eğitim imkanı sunulacak. Ya da işleyecekleri topraklar dağıtılacak. Taliban üyelerine köylerini korumaları için maaş bağlanması da planlanıyor.
Bu sayede 25 bin civarındaki Taliban militanın en azından yarısının topluma kazandırılması hedefleniyor.
**TALİBAN LİDERLERİNE SİYASİ ROL VERİLECEK**
Yeni stratejide Taliban liderlerine siyasi bir rol verilmesi de öngörülüyor. Planın altında Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin imzası var.
**ABD YARDIMI ALAN, TALİBAN'A KARŞI SAVAŞIYOR**
Washington ise, plana destek vermekle birlikte sadece Taliban'ı değil, Afganistan'daki aşiret üyelerini de para karşılığında kendi tarafına çekmenin hesabını yapıyor. New York Times gazetesinin haberine göre, bunun meyvelerini toplamaya başladılar bile.
Ülkenin doğusundaki en büyük Peştun aşireti, 1 milyon dolarlık Amerikan yardımı karşılığında Taliban'a karşı savaşmayı kabul etti.
**İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ TEPKİLİ**
İnsan hakları örgütleri ise Taliban'a karşı geliştirilen yeni stratejiye tepkili. Örgütlere göre bu strateji ile Taliban militanlarının cezasız kalacak.
Toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılıyor.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, konferans çerçevesinde ikili temaslarda da bulunması öngörülüyor.


Geri Dön