HABER

Makedonya'da seçimlere yoğun katılım

Etnik şiddet nedeniyle gerginlik yaşayan Makedonya'da halk sandık başına gitti. Tarihi olarak nitelendirilen genel parlemento seçimlerinde 1 milyon 7 bin seçmen barış ve istikrarın sağlanması için çalışacak 120 milletvekilini seçiyor.

Makedonya'da seçimlere yoğun katılım

Yetkililer, birkaç gün öncesinde yaşanan etnik çatışmaların gölgesinde bu sabah başlayan seçimlere katılımın oldukça yüksek olmasının, seçimleri sabote etmek isteyenlerin amaçlarına ulaşamadıklarını gösterdiğini ifade ediyor.

800'ü yabancı olmak üzere 4 bin kadar gözlemcinin izlediği seçimlerde, gözlemcilerin tahminlerine göre zafer şansını yitiren iktidardaki VMRO-DPMNO ile mualefetteki Sosyal Demokrat Partisi arasında kıyasıya bir yarışma seziliyor. Bu yarışmada, Arnavutların Demokratik Partisi ile eski UCK lideri Ali Ahmeti tarafından kurulan Demokratik Bütünleşme Birlik partisinin şanslarının da yüksek olduğu görülüyor.

"TÜRKLERİN SESİNİ MECLİSTEN DUYURACAĞIZ"

Türkleri temsil eden Türk Demokratik Partisi, Makedonya'nın ana muhalefet partisi olan Sosyal Demokrat Partisi'ne katıldı. İkinci Türk Partisi olan Türk Hareket Partisi de iktidardaki partiyle seçimlere girdi. Makedonya'daki Türklerin yüzde 95'inin oylarını kazanacağını iddia eden Türk Demokratik Partisi ikinci başkanı Engin Musli, İHA'ya yaptığı açıklamada, en azından 2 milletvekili çıkaracaklarını ve Türklerin sesini meclisten duyuracağını belirtti.

Bu seçimlerde ilk kez yaşanan ekonomik sıkıntılar ve Avrupa Birliği'ne yaklaşım gibi konuları arka plana atan seçmen, ülkede barış ve istikrar ihtiyacı üzerinde duruluyor. Seçmenlerin, önlerindeki barış ve etnik şiddet olanaklarından barışı tercih edeceklerine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler