HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mart ayı enflasyon oranı yüzde kaç oldu 2022? Son 3 aylık enflasyon farkı ne kadar?

Mart ayı enflasyon oranı merak konusu oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın başında yapılan yapılıyor. Şubat ayında enflasyon yüzde 54.44 artış göstermişti. Bu kapsamda Mart ayı enflasyon oranı yüzde kaç oldu? Son 3 aylık enflasyon farkı ne kadar? sorularının yanıtını öğrenmek isteyen vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Konuya ilişkin detaylar haberimizde...

Mart ayı enflasyon oranı yüzde kaç oldu 2022? Son 3 aylık enflasyon farkı ne kadar?

Mart ayı enflasyon oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamanın ardından en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. TÜİK, ev sahibi ile kiracıları da yakından ilgilendiren kira artış oranlarının yanı sıra memur zammında da belirleyici unsur olan enflasyon verilerini paylaştı. Mart ayı enflasyon oranı yüzde kaç oldu? Son 3 aylık enflasyon farkı ne kadar? soru ve konu başlıkları merak konusu oldu. Konuya ilişkin detayları sizler için derledik.

MART AYI ENFLASYON ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın 3'ünde enflasyon rakamlarını kamuoyu ile paylaşıyor.

Mart ayı enflasyon oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün yapıldı.

Mart'ta enflasyon yüzde 61.14 oldu. Yıllık en düşük artış yüzde 15,08 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti.

SON 3 AYLIK ENFLASYON FARKI NE KADAR?

Mart ayı enflasyon rakamları bugün açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 61,14 artıı.

TÜFE'de (2003=100) 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,81, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 29,88 artış gerçekleşti.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NDAN 'ENFLASYON' AÇIKLAMASI

TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele konusunda yürüttüğü çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada etkin çalışmalar yürüttüklerini fakat Döviz kurlarındaki oynaklığın giderilmesi ve enflasyonun düşmesi için Merkez Bankası’nın mücadelesine tüm kesimlerin destek vermesinin önemli olduğunu belirtti.

Türkiye ekonomi modelinin yatırım, üretim ve ihracat odaklı olduğunu, Merkez Bankası olarak bu modeli güçlendirmek için çok önemli finansal enstrümanlar geliştirdiklerini ifade eden Kavcıoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Sürdürülebilir fiyat istikrarı cari denge ile sağlanabilecektir. Merkez Bankası olarak, yatırımı, üretimi ve ihracatı desteklemek, kapasite kullanım oranlarını artırmak, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlamak için üzerimize düşen neyse onu yapıyor, iş dünyasının finansmana erişimini kolaylaştırıyoruz”

ENFLASYON NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Enflasyon, mal ve hizmetlere ilişkin fiyat düzeyinin yükselmesi nedeni ile paranın satın alma gücünde meydana gelen düşüşü ifade eder.

Burada bahsedilen genel kapsamlı artışı ölçebilmek için hanehalklarının yıl boyunca tükettiği mal ve hizmetlerden seçilen alt kalemler birleştirilerek harcama sepetleri oluşturulur. Her hanehalkının değişik tercihleri ve harcama kalıpları olduğundan tüm hanehalklarının ortalama harcama alışkanlıkları tespit edilerek harcama sepetine girecek mallara ağırlıklar verilir. Yıllık enflasyon oranı, bu yöntemle oluşturulan sepete [örneğin Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE)] bir ay içinde yapılan harcamanın önceki yılın aynı ayında yine o sepete yapılan harcamadan yüzde olarak ne kadar yüksek olduğunu ölçer.

ENFLASYON NASIL OLUŞUR?

Enflasyonun altında yatan temel neden çoğunlukla aynı miktardaki mal ve hizmetleri satın almak için daha fazla paranın mevcut olması veya ekonomi genelinde talebin arzı aşmasıdır. Bir başka ifadeyle, iktisadi faaliyeti sürdürebilmek için gerekli kaynakların kıt olması durumunda aynı mal ve hizmetler için daha yüksek fiyatlar talep edilebilir. Diğer taraftan, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarının herhangi bir sebepten dolayı artması da üretilen mal ve hizmetlerin fiyatlarında maliyet yönlü bir enflasyon yaratabilir. Ayrıca, ithal ürünlerin fiyatlarının artması da yurt içindeki genel fiyat düzeyinin yükselmesine neden olabilir.

ChefGPT


En Çok Aranan Haberler