HABER

McCormack: ''Rice, üçlü mekanizmayı görüşecek''

McCormack: ''Rice, üçlü mekanizmayı görüşecek''

Washington - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, PKK terörüne karşı Türkiye, Irak ve ABD arasındaki üçlü mekanizmanın nasıl daha etkili hale getirilebileceği konusunda Amerikan hükümetinin fikirlerini paylaşacağını söyledi.

McCormack, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Türkiye ile "üzerinde eyleme geçilebilir istihbarat" paylaşmasıyla sınır ötesi operasyon konusunda "itidal" tavsiye etmesi arasında çelişki olduğu yönünde bir soruyla karşılaştı. Bu sorunun, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a yöneltilmesinin daha yerinde olacağını belirten McCormack, kendisinin, bölgedeki kuvvetlerin yaptıklarına ilişkin bilgisi olmadığını söyledi.

McCormak, "Türkler siyasi, diplomatik ve askeri düzeyde, Irak'a tek taraflı bir müdahale konusundaki görüşlerimizi anlıyor. Türkiye'nin kendisini koruması ve terörist saldırılara karşı kendisini korumasına yardım için yapabileceğimiz her şeyi yapmak istiyoruz" dedi.

Rice'ın, cuma günü başlayacak Türkiye ziyaretinde, istihbarat paylaşımının artırılmasını önermesinin söz konusu olup olmadığı sorusuna karşılık McCormack, Rice'ın, Türk yetkililerle Amerikan hükümetinin görüşlerini paylaşacağını söyledi. McCormack, Rice'ın Ankara'da yetkililerle görüşürken, PKK'ya karşı Türkiye, Irak, ABD üçlü mekanizmasının "nasıl daha etkili hale getirilebileceği" konusunda fikirlerini paylaşacağını kaydetti.

McCormack, bu konularda son kararın Türkiye'ye ait olacağını belirtirken, "bizim görüşlerimiz aynı. Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığı'nın ayrı ayrı görüşleri bulunmuyor.

Amerikan hükümetinin pozisyonu, Türkiye'nin Irak'a tek taraflı bir kara operasyonunun, bu problemi kısa ve uzun dönemde çözme yolu olmadığıdır" dedi.

AA

Geri Dön