HABER

MEB E-okul sistemi nasıl kullanılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi veliler için büyük bir kolaylık sağlarken, öğrenci ile ilgili tüm eğitim verilerini güncel olarak veri tabanında bulunduruyor.

MEB E-okul sistemi nasıl kullanılıyor?

Milli eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen MEBSİS yapısının bir parçası olan E-Okul uygulaması Türkiye'de eğitim gören milyonlarca öğrencinin eğitim bilgilerini depoluyor. Bir öğrencinin ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında almış olduğu eğitimden tutun da eğitim yaşamını sürdüren tüm öğrencilerin güncel eğitim durumu bilgilerine kadar son derece kapsamlı veri tabanına sahip olan sistem son derece aktif bir şekilde hizmet sunuyor. Özellikle teknoloji ve internet kullanımının desteklendiği günümüzde önemli bir yenilik olan e-okul sistemi veliler tarafından yaygın bir kullanıma sahip. Eğitimin çağdaşlaşması ve hizmetin dünya standartlarına ulaşması amacı ile ortaya konan çalışma, bir hayli takdir topluyor.

E OKUL'A GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Günümüzde velilerin yoğun iş temposu içerisinde çocuğunun okulu ile ilgili yeteri kadar ilgilenebilmesi ve bilgi sahibi olması pek de mümkün olmuyor. Mevcut durum öğrencilerin yaşam boyu desteğini arayacağı anne babalarının önemli rolüne zarar veriyor. Bu düzenin öğrenciler üzerinde olumsuz etkisini azaltmak aynı zamanda da velinin çocuğu hakkında bilgi sahibi olabilmesini sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e-Okul sistemi hizmete sunuldu.

2007 yılının Ocak ayı itibari ile hizmete giren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı e-Okul sistemi özellikle öğrencilerin tüm ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarındaki eğitim bilgilerini barındırıyor. Sistem bu özelliği ile birlikte yoğun bir tempoda yaşayan ve çocuklarının eğitim hayatlarıyla yeteri kadar ilgilenemeyen veliler için büyük bir nimet olma özelliği sunuyor. Veliler, internet ve teknoloji sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın sanal ortam üzerinde hizmete sunmuş olduğu e-Okul sistemine erişim sağlayarak, çocuğunun okulundaki durumunu takip edebiliyor ve hakkında ayrıntılı bilgi edinme şansına sahip oluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul sistemi hem öğretmenler hem veliler ve de öğrenciler tarafından haftanın yedi günü, günün her saatinde internet bağlantısı olan her yerden son derece kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Anne ve babalar internet üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nın E-Okul sistemine ulaşarak çocuklarının not durumu, güncel devamsızlık verileri, ders programları, sınav tarihleri, sözlüden aldığı notlar, geçmiş döneme dair eğitim bilgileri ve derslerine giren öğretmen bilgileri gibi öğrencilerin eğitim yaşamlarının her türlü bilgiyi edinebilirler.

MEB’in sanal ortamdaki veli bilgilendirme sistemi sayfasına giriş yapabilmek için ise velilerden yalnızca çocuklarının T.C. kimlik numarası ve okul numarası bilgisi isteniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön