HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

MEB, kimliğini yeniden yapılandırıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, kurumsal imajını yeniden yapılandırıyor. Reklamcılar ve eğitim uzmanlarından oluşan bir komisyon, MEB'in kurumsal kimliğini sil başkan yenileyerek, yönetmelik taslağı oluşturdu ve son aşamaya geldi.

MEB, kimliğini yeniden yapılandırıyor

Taslağa göre, artık tüm okul türleri ayrı renklerle ifade edilecek. Okul öncesi eğitim kurumları 'pembe', ilköğretim 'mavi', liseler 'sarı' ve çıraklık ve yaygın eğitim kurumları, hizmetiçi eğitim kurumları, öğretmenevleri, tesis ve kamp merkezleri, basım ve yayınevleri 'mor' zemin üzerine 'mor' renkli tabelalarla anılacak. Yazılar ise siyah renkte temel büyük harflerle yazılacak. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle merkez ve taşra teşkilatında uygulamaya girecek olan kurumsal kimlikle, okulun hangi türde bir okul olduğu uzaktan rengi görülerek anlaşılabilecek.

Bu çerçevede tabelaların yaklaşık 50 metre mesafeden okunabilecek netlikte, ebatları binanın büyüklüğüyle orantılı ve mimari özelliğine uygun, iklim şartlarına dayanabilir malzemelerden, ışıklı veya ışıksız olarak yapılması taslakta hüküm altına alındı. Ayrıca kampus özelliği taşıyan eğitim kurumlarının bahçe girişinin uygun bir yerine, kurumun bölüm ve birimlerini belirten yerleşke planının konulması zorunlu olacak.
Kurumsal kimlik çalışmalarında, okul tabelalarının dışında bakanlık merkez ve taşra teşkilatında kullanılan tüm eğitim araç ve materyallerinin renk, şekil, ölçü/oran, yazı karakterleri de değişiyor. Bakanlık, kurumsal kimlik çalışmasını, '3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilatı ve Görevleri Hakkında Kanun' hükümlerine dayanılarak hazırlıyor.

İŞTE MEB'İN ŞEKİLLENEN YENİ İMAJ ÇALIŞMASI

Adlandırma tabelaları; merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı kurum ve kuruluşlarında görevlilerin ad, unvan ve odaları, derslik, atölye, kütüphane, laboratuar ve benzeri bölümleri belirlemek amacıyla kapı girişlerine konulan tabelalar yeniden tasarlanarak değişiyor. MEB amblemi; bakanlığın kitap, meşale ve alevden oluşan simgesinde yazılı 'M.E.B' logosu meşalenin ortasından geçen kitap üzerinden alınarak, dairesel çerçevede 'Milli Eğitim Bakanlığı' şeklinde dizayn ediliyor. MEB flamaları ve bayrakları; bayraklarda MEB'in amblemi yer alacak, her kurum kendi rengini kullanacak.

Oranlama ise Türk bayrağı oranını geçemeyerek, eşit olacak. Tabela, kartvizit, başlıklı kağıt, zarf ve bloknot; CD, CD kapağı, adres etiketi, faks mesajı formu, not kartı ve dosya; Atatürk posteri, İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe; logo, amblem, flama, tanıtıcı bayrak, bez /vinyl afiş ve arka fon; taziye, teşekkür ilan ve çelenk; taltife yönelik teşekkür, taktir, aylıkla ödül, hizmet şeref ve onur belgesi; araç, personel araç ve geçici görev araç kartı; tanıtım malzeme, sembol gibi tüm araç-gereçler A'dan Z'ye yeniden revize ediliyor.

Özel eğitim kurumları, MEB'in yürürlükte bulunan Kurumsal Kimlik Yönetmeliği'nde yer alan "Yerleşim yerinin konumuna göre görüntü kirliliği oluşturmadan, kurumsal tabelaların dışında tanıtıma yönelik, başka tabelalar da kullanabilirler" hükmü taslak yönetmelik de kaldırılıyor. Özel eğitim kurumları bu çerçevede sadece okulu isminin belirtildiği başka bir tanıtıcı tabela asamayacak. Kurumsal, yönlendirme ve adlandırma tabelaları mermer, pirinç ve bakır malzemeden yapılamayacak. Tabela üzerinde yer alan bütün unsurlarda siyah renk kullanılma zorunluluğu da kaldırılıyor. (İHA)

Youtube


En Çok Aranan Haberler