HABER

Meclis heyeti, KKTC'ye döndü

LEFKOŞA (İHA) - Fransa'nın Strasburg kentindeki Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi toplantılarına katılan Cumhuriyet Meclisi heyeti dün akşam adaya döndü.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Vehbi Zeki Serter başkanlığındaki Meclis heyeti, 22 Haziran Cumartesi günü Strazburg'a gitmişti.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Vehbi Zeki Serter, Ercan Devlet Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi'nin resmi davetlisi olarak Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan Maronitler ve Rumlarla ilgili toplantıya katıldıklarını söyledi.

Serter, toplantıda, İnsan Hakları Komitesi Raportörü Dick Marty tarafından hazırlanan raporu görüştüklerini kaydetti. Serter, Dick Martiy ile daha önce de İsviçre'de görüştüklerini ifade ederek, raporla ilgili Meclis heyetinin görüşlerini orada yazılı ve sözlü olarak aktardıklarını, hazırlanan raporun birçok kısmına da itiraz ettiklerini anımsattı.

Vehbi Zeki Serter, Raportör Dick Martiy'nin Perşembe günü Strazburg'da yapılan toplantıda söz aldığını ve hazırladığı raporun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ve bu konunun görüşülmesinin ertelenmesini talep ettiğini belirtti.

Dick Martiy'nin bu isteğinin komite tarafından kabul edildiğini ve raporun görüşülmesinin ertelendiğini kaydeden Serter, bu durumun önemli bir gelişme olduğunu ve meclis heyetinin söylediklerinin dikkate alındığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Serter, sonuçtan memnun olduklarını ve konunun Eylül ayında Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'da yeniden gündeme gelebileceğini belirterek, Meclis heyetinin bu sahfada da raporla ilgili görüşlerini dile getirmeye devam edeceğini söyledi.
Bazı yabancı parlamenterlerle görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Serter, Strazburg'daki resmi ziyaretin yararlı geçtiğini sözlerine ekledi.

Meclis Başkanı Vehbi Zeki Serter başkanlığındaki heyette Ulusal Birlik Partisi Milletvekili İlker Nevzat, Toplumcu Kurtuluş Partisi Milletvekili Derviş Akter ve Bağımsız Milletvekili Kemal Havalı yer alıyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön