HABER

Meis Adası çevresinde son dakika gelişmesi! Türk ve Yunan hücumbotlarında hareketlilik

Son dakika haberine göre Meis Adası çevresinde hareketlilik yaşanıyor. Türk hücumbotu Kaş'a, Yunan hücumbotu Meis Adası'na yanaştı. Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan açıklama geldi.

Türkiye'nin NAVTEX ilan etmesinin ardından Yunanistan'ın Meis adası kıyılarına Yunan fırkateyni yanaşmıştı.

Bölgede, Türk hücumbotunun Kaş'a, Yunan hücumbotu Meis Adası'na yanaştığı görüldü.

Ayrıca, sabah saatlerinden itibaren havada iki helikopter Meis Adası'nın karşısında ve Kaş'ta sürekli tur atıyor.

Bölgeden gelen fotoğraflar şöyle;

6

5

4

3

21

'ÜLKEMİZİN AKDENİZ'DE YOL ALAN KALELERİNE SELAM OLSUN'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Gemilerimiz sözde anlaşmalara aldırış etmeden rotasında ilerliyor" açıklamasını yaptı.

Oktay'ın açıklamasından satır başları:

"Kara sınırlarımızda olduğu gibi #MaviVatan'ın her bir karışında da egemenlik vazgeçilmezimizdir.

Gemilerimiz sözde anlaşmalara ve Akdeniz'de uluslararası hukuku hiçe sayanlara aldırış etmeden rotasında ilerliyor.

Ülkemizin Akdeniz'de yol alan kalelerine selam olsun."

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: KİMSEYE TAVİZ VERMEYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin olarak şunları söyledi:

"Doğu Akdeniz'de iyi niyet göstergesi olarak, özellikle Merkel'in ricası üzerine bir taviz değil, geçici bazı jestler yaptık. 'Bu jestleri yaparız, ama Yunanistan ve Rum kesiminden olumlu adım değil, aksine olumsuz hareketler göreceksiniz' demiştik, öyle de oldu. Sismik araştırma gemilerimizi gönderdik, kimseye taviz veremeyiz, kimse bize 'Siz kötü niyetlisiniz' diyemez, karşımızda kötü niyetli bir ülke var, birini suçlayacaklarsa Yunanistan'ı suçlasınlar."

AKAR'DAN DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI: TÜM TEDBİRLER ALINDI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma yapacak olan MTA Oruç Reis gemisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından refakat ve koruma sağlandığını hatırlatan Bakan Akar, ülkemizin deniz yetki alanlarındaki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerini korumak için tüm gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.

Bakan Akar, Türkiye’nin Kıbrıs dahil Mavi Vatan’daki hak-alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve muktedir olduğuna dikkat çekerek, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı olmadığını ve bölgede hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini ifade etti.

MEİS ADASI NEREDE?

Kızılhisar olarak da bilinen ada, Doğu Akdeniz'de Yunanistan'a bağlı oniki adadan biridir. Türkiye'nin Antalya Kaş kıyılarındansadece 2.1 km uzaklıktadır. Yüzölçümü 7,3 kilometre karedir.

meıs adası

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön