HABER

Memur zammına tepki

ANKARA (İHA) - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, Hükümetin 2003 yılının ilk 3 ayında kamu görevlilerin aylıkları için açıkladığı yüzde 5'lik artış oranının, beklentileri ve kayıpları karşılamaktan uzak olduğunu belirterek, "Bu artışın açık adı, sefalet artışıdır" dedi.

Resul Akay, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sendikaların görüşleri alınmadan, sendikalarla oturup anlaşmadan, uzlaşı aramadan yapılan açıklamalar, hükümet programında yer alan sivil toplum örgütleri ile uzlaşı ve diyalog kurulması anlayışını dinamitlediğini ifade etti. Akay, mevcut uygulamada, sadece ana paraya faiz işletilip, nemalar faiz işletilmeyerek, hak sahiplerini büyük kayıplara uğrattığını vurgulayarak, şöyle dedi:

"Zorunlu tasarruf fonunun tasfiyesine ilişkin açıklama, zorunlu konsolidasyon anlamına gelmektedir. Çalışanların bu konsolidasyonları kabul etmesi mümkün değildir. Kamu görevlileri kazanılmış hakkın gaspı anlamına gelen bu düzenlemeyi reddetmektedir. Hükümetin 2003 yılının ilk 3 ayında kamu görevlilerin aylıkları için açıkladığı artış oranı, beklentileri ve kayıpları karşılamaktan uzaktır. Kamu görevlileri ile başarmaktan başka şansı olmayan hükümet, ilk icraatında kamu görevlilerini hayal kırıklığına uğratmıştır. 2003 yılının ilk üç ayında aylıklara yüzde 5 artış yapılmıştır. Bunun açık adı sefalet artışıdır. Bu oran son yılların en düşük oranıdır. Aile ve çocuk yardımından yapılan küçük artışlar, bekar veya eşi çalışan kamu görevlileri için bir anlam taşımamaktadır."

Akay, 57. hükümet döneminden kalan enflasyon alacakları ile birlikte memurların alacakları oranın yüzde 41.2'ye ulaştığını belirterek, devlette devamlılığın esas olması gerektiği gözönünde bulundurarak, 58. hükümetin, kamu görevlilerinin son üç yıllık kayıplarını karşılaması gerektiğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler