HABER

Menopoz tedavisinde yeni sonuçlar

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) ile Kadın Sağlığı İnsiyatifi (WHI) gruplarının ortaklaşa yaptıkları çalışmalar sonucu, kadınlarda meme kanseri riskinde artış görülmediği belirtilirken, kalp hastalıklarıyla ilgili bir risk bulunmadığı bildirildi.

Menopoz tedavisinde yeni sonuçlar

NIH ile WHI'nın 7 yıl süren çalışmaları sonucu, menapoz dönemindeki kadınlarda meme kanseri riskinde artış görülmediği belirtilirken, kalp hastalıklarıyla ilgili bir risk ya da yarar bulunmadığı ve kalça kırığı riskinde de azalma olduğu kaydedildi. Araştırmalara göre, estrojen tedavisinin kalça kırığı riskini azalttığı, meme kanseri riskini artırmadığı, koroner kalp hastalığı (KKH) ile ilgili toplam riski ya da faydayı azaltmadığı ve WHI'nin estrojen+progestin koluyla ilgili olarak daha önce bildirilmiş olan risk artışına benzer şekilde ve ilaçların prospektüs bilgilerinde de yer aldığı gibi inme riskini artırdığı ortaya çıkardı.

Weth Pharmaceuticals'ın Klinik Araştırmalar Başkan Yardımcısı ve Kuzey Amerika Tıbbi Direktörü Dr. Victoria Kusiak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "WHI çalışmasından çıkan önemli bir bulgu, estrojen tedavisinin meme kanseri riskini artırmamış olmasıdır. Bu bulgu, histerektomi geçirmiş olan birçok kadın için ve orta ile şiddetli derecedeki menopoz semptomlarını rahatlatmak amacıyla estrojen reçete etmeyi düşünen hekimler için iyi bir haberdir. Ayrıca, WHI, osteoporozun önlenmesinde estrojen almayı düşünen kadınlar için de değerli bilgiler sağlamaktadır" diye konuştu.

Dr. Kusiak, "Tek başına estrojen ya da estrojen+progestin ile yapılan hormon tedavisi, her kadının bireysel tedavi amaçları ve riskleri ile tutarlılık gösteren en kısa süre için ve mümkün olan etkin en düşük dozda reçete edilmelidir. Wyeth, yakın bir zamanda düşük dozlu hormon tedavisini piyasaya sunacaktır" dedi.
Menopozla ilgili olan sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi semptomların, kadınlar için büyük bir endişe kaynağı olabileceğini belirten Dr. Victoria Kusiak, "Bu semptomlar kadının evdeki ya da işteki gündelik etkinliklerini kesintiye uğratabilir, uykusunu bölebilir, bitkin düşmesine katkıda bulunabilir ve sosyal yaşamını engelleyebilir. Kadınların yüzde 75'inin menopoz semptomları yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu da estrojeni önemli bir tedavi seçeneği yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler