HABER

Merkel'in İsrail'e desteğini savundu

BERLİN (İHA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü, Başbakan'ın Gazze Şeridi'ni bombalayan İsrail'e açık destek verdiği eleştirilerini reddetti.

Sözcü, Yeni Yıl konuşmasında Hamas'ı terörizmle suçlayan Merkel'in İsrail operasyonları hakkındaki değerlendirmesinin, Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının görüşlerini yansıttığını savundu.

Merkel'in mümkün olan en kısa sürede ateşkes isteğini açık bir şekilde dile getirdiğini belirten sözcü, "Bununla birlikte, bu ateşkes için gerekli şartlar karşılanmalı. En önemlisi de, Başbakan Merkel'e göre, İsrail'in güvenliği garanti altına alınmalı" dedi.

Almanya'daki Uluslararası İnsan Hakları Birliği, Merkel'i; Gazze Şeridi'ne yönelik savas suçlarını işlemeyi sürderme konusunad İsrail'i cesaret vermekle suçlamış ve Merkel'in ateşkes için İsrail'e baskı yapmasını istedi. Açıklamada, "Bunu yapmazsa, artan bu şiddet döngüsünde kendisi de suçlu olacaktır" denildi.

Merkel liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortağı olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Rolf Mützenich de, Merkel'i eleştirerek, "Şimid, kimin suçlunacağını tartışma zamanı değil" yorumunda bulunmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön