HABER

Meşal: ''Tavsiye aldık''

ANKARA - Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Filistin halkı ve geleceğine ilişkin Türk sorumlulardan aldıkları öğütleri ve edindikleri intibaları dikkate alacaklarını söyledi.

Meşal, AK Parti Merkez Binası'nda Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Filistin'de yapılan genel seçimlerden başarıyla çıktıktan sonra Türk sorumlularla görüş alışverişinde bulunmak için Türkiye'yi ziyaret etmek istediklerini, bu isteklerinin Türk sorumlular tarafından olumlu karşılandığını ve ziyaretin kardeşçe bir ortamda gerçekleştiğini kaydetti.

Meşal, "Bizimle Türk sorumlular arasında olumlu bir atmosferde son derece yararlı görüş alışverişi yapıldı" dedi.

Türk sorumlulara Filistin de olup biteni ve yeni Filistin hükümetinin eğilimlerini anlattıklarını söyleyen Meşal, "Türk sorumlularının tavsiyelerini aldık. Ayrıca onların ciddi bulduğumuz değerli önerilerini dinledik. Samimi öneriler, kuşkusuz Filistin halkının yararınadır. Aldığımız öğütler ve edindiğimiz intibaları dikkate alacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin bölgenin çıkarı için üstleneceği önemli roller bulunduğunu ve buna yönelik samimi girişimleri olduğunu gözlemlediklerini belirten Meşal, "Kendi açımızdan Filistin halkı bizi seçmiştir. Filistin halkının rahatı için gerekli reformları yapacağız. Önceliği Filistin Halkının çıkarı, kalkınması ve refahı olan, yozlaşmadan uzak adil bir yönetimi gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu bağlamda Türkiye'deki saygıdeğer sorumlulardan da daha önce bölgedeki diğer Arap ve Müslüman ülkelerin hükümet sorumlularından Filistin halkının yararı için talep ettiğimiz desteği istedik" diye konuştu.

Şu aşamada ve gelecek dönemlerde önceliklerinin İsrail işgalini sona erdirerek Filistin halkının sıkıntılarını gidermek ve Filistin halkının ulusal çıkarlarını gerçekleştirmek olduğunu kaydeden Meşal, şunları söyledi:

"Biz, bölgede İsrail işgalini sona erdirmeyi ve Filistin halkının ulusal çıkarlarını esas alan gerçek bir barışı sağlamak istiyoruz. Bu bağlamda İsrail işgalini sona erdirecek ve Filistin halkının çıkarlarını sağlayacak her türlü bölgesel ve uluslararası çabayı büyük bir memnuniyetle karşılayacağız. Bu tür girişimlere açık olduğumuzu özellikle de Türkiye'den ve Türk yetkililerden Filistin halkının hedeflerini gerçekleştirmeye ve Ulusal haklarını elde etmeye yardımcı olacak her türlü işbirliğine açığız. Bu beklentileri gerçekleştiren, Filistin halkının haklarını gözeten ve İsrail işgaline son vermeyi amaçlayan, gerçek bir barışı bölgede sağlamak için görüşmelerimiz sürecek."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler