KADIN

Metabolizmanız İçin Doğru Diyet

Metabolizmanız İçin Doğru Diyet

Metabolizma ile ilgili önemli notlar, farklı metabolizmalara göre farklı diyetler...

Jonny BowdenMetabolizmam ve vücut türüm için en iyi diyeti nasıl seçebilirsiniz? Zor bir soru ve kolay bir cevabı yok. Yavaş veya hızlı metabolizma türlerinden konuştuğumuzda, vücudumuzun yiyeckleri yakıta ve besine dönüştürme hızlılığından ve yavaşlığından bahsediyoruz. Hangi yemek planının sizin için iyi olduğunu belirlemede birçok faktör devreye girer: genetik, etnik geçmiş, hormon seviyeleri, tiroit, yiyecek duyarlılıkları ve alerjiler, enzimatik aktiviteler, diyet yapma geçmişi, insülin hissizliği seviyesi, vücut yağı miktarı, yaş ve sinir ileticisi seviyeleri. Bunun yanında da piskoloji, alışkanlık, rahat yemek yeme, sosyal yemek yeme ve hatta bağımlılık geçmişi.

Bu yüzden muhteşem sistemi veya diyeti bulmak mayın tarlasından bir şey toplamak gibi olur. Türe göre muhteşem diyet olabileceği belirtilen birçok farklı method vardır. Kesinlikle, bu methodların destekleyicileri asla tam olarak türlerin ne olduğu veya onların nasıl tanımlanması gerektiği konusunda hem fikir gibi gözükmezler.

Vücut tipleme sistemlerinin bazıları, Aryuvedik tıp, binlerce yıldır vardır. Bazı daha yeni methodlar, çok umut vericidir fakat çoğu insan için çok da pratik olmayan kan veya saç analizi gerektirirler. Diğerleri, kan grubu diyeti gibi, çok uyduruktur. Hala diğerlerinin, gövde tipi gibi, uygulaması çok zordur bu yüzden çok fazla insan herhangi bir kategorinin içine tam olarak uymaz.

Bu yüzden kişi ne yapmalıdır? Bana göre en basit plan ile başlamak en iyi seçimdir. Kilo verme ve sağlık hususunda- bunların birbiri ile çok bağlantılı olduğunu düşünürüm- temeller gayet basittir: bulabileceğiniz en iyi kaynaklardan protein, tabiî ki limitli miktarda, belirli ölçüde meyvelerde yüksek lif ve düşük şeker, hormonsuz olan yiyecekler, tereyağ, ekstra işlenmemiş zeytinyağı, kuruyemiş ve tohumlar gibi geleneksel yağlar.

Bu diyet, araştırmalarda “ yontma taş devri” veya “ mağara adamı” diyeti olarak da bilinen, daha atalarımızın yaşadığı 2,5 milyon önceki dönemlerden bu yana bize sunuluyor. Sindirim sistemimizin en iyi şekilde çalışması için tasarlanmasıdır. Yüksek karbonhidrat veya yağ oranı düşük diyeti savunanalar hariç, tarihsel olarak konuşmalar, tarihteki en moda diyetler, en iyi yazarların çoğu ve bu alanda düşünen kişiler, bu diyete yakın olmanın daha iyi olacağı konusunda hemfikirler. Çoğu ince bilgiler detaylardadır. Ne kadar karbonhidrat, yüzde kaç yağ ve benzeri şeyler.

Bu yüzden size tavsiyem diyet ve sistemler dışında kalarak kendinizi bunaltmak yerine, onların ortaklaşa yaptıkları ve sizin temel tariflerinizi kullandıklarına bakın. Neyse ki, herkesin hem fikir olduğu yiyecekler, çok basit şekilde açıklanabilir: Yemek yemek için en iyi gıdalar, avlayabilidiğiniz, tutabildiğiniz, toplayabildiğiniz, yetiştirebilidiğiniz ve koparabilidiğiniz gıdalardır.

Kuruyemiş kabuğunda, her türlü metabolizmayı ve gövde tipini çok iyi çalıştırmada başarılı olacak bir formül vardır.

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.