Metrobüs günde 1 milyon yolcu taşıyacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, günde 224 bin yolcu taşınan metrobüs hattının Beylikdüzü ve Kozyatağı'na kadar götürüleceğini belirterek, böylece yeni projeyle günde 1 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağını kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Murat Reis ve Mehmet Reis Deniz Otobüsleri ile Orhan Gazi Hızlı Feribotu'nun hizmete alınması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Törendeki konuşmasında İstanbul'daki tramvay ve metro sistemine değinen Başkan Topbaş, göreve geldiklerinde mevcut tramvay ve metro sisteminin sadece 44 kilometre olduğunu belirterek, "2.5 kilometre olan yıllık ortalama metro yapım hızını 15 kilometreye taşıdık. Böylece raylı sistem uzunluğunu yüzde 50 arttırdık. 2012 yılında raylı sistem 272 kilometre olacak. Böylece 2012 yılında raylı sistemlerin İstanbul ulaşımındaki payı yüzde 9,5'dan yüzde 28'e çıkacak" dedi.

Avcılar-Topkapı arasındaki metrobüs yoluyla 1.5 saatlik mesafenin 20 dakikaya indirildiğini hatırlatan Topbaş, metrobüs denilince akla İstanbul'un geldiğini söyledi. Yabancı konukların kendilerine sistemin mükemmel olduğunu belirttiklerini kaydeden Topbaş, günde 224 bin yolcu taşınan metrobüs hattının Beylikdüzü ve Kozyatağı'na kadar götürüleceğini ve günde 1 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağını kaydetti.

İHA