MHP'den "kapatılmanın zorlaştırılması" önerisi

Ankara (AA)- MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, siyasi partilerin kapatılması yerine kapatmayı gerektirecek fiili işleyen yöneticiler hakkında işlem yapılmasını içeren önerilerinin kamuoyunda tartışılmasını istediklerini söyledi.

Mecliste, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Paçacı, parti kapatma konusundaki önerilerinin Anayasanın siyasi partilerle ilgili 68. ve 69. maddesinde değişiklik yapılmasını içerdiğini anlattı. Paçacı, önerilerinin kamuoyunda tartışılması gereğine işaret ederek, "Bunu tartışmaya açtık. Gerek sivil toplum örgütleri gerekse medya,
hukukçular ve siyasi partiler tarafından bu önerimiz tartışılsın istiyoruz. Neticede, siyasi partiler yerine, kişisel sorumluluk öne çıksın" dedi.

Konuya "istisna" koymak gerektiğini de kaydeden Paçacı, "Terörle organik bağı olan ve terörü bölücülük amacı için araç olarak kullanan, sadece siyasi parti değil, hangi örgüt olursa olsun onun kurumsal kimliğini ortadan kaldırmak gerekir. Böyle de bir istisna mutlaka olmalıdır" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, "İstisna olmamalı" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Cihan Paçacı, "Hayır, istisnası mutlaka olacaktır bunun. Bugün fiili bir durum var.
Bir siyasi parti, aleni şekilde PKK'nın sözcülüğünü üstlenmiş durumda...Siz, bu siyasi partiyi demokrasi adına koruma altına alamazsınız. Aldığınız takdirde terör örgütünü koruma altına almış olursunuz" diye konuştu.

MHP Genel Sekreteri Paçacı, "Bazı öneriler var; 'Anayasa Mahkemesinde oybirliği olsun, başka bir kurum başvursun Anayasa Mahkemesine ya da kapatma kararı Mecliste kabul edilsin' gibi...Siz bunlara nasıl yaklaşıyorsunuz?" sorusuna karşılık da henüz somut bir önerinin kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti. Herhangi bir siyasi parti ya da kurum tarafından böyle bir öneri geldiğinde kamuoyunun tartışacağını belirten Paçacı, kendilerinin de değerlendirmelerini buna göre yapacağını söyledi.

Bir gazetecinin "Terörle ilgili istisna dışındaki yaklaşımlara açık mısınız?" sorusu üzerine MHP'li Paçacı, "Diğer yaklaşımların ne olduğunu bilmiyoruz. Bizim önerimiz bellidir. Biz parti kapatma yerine, kapatmayı gerektirecek fiili işleyen yöneticiler hakkında işlem yapılmasını istiyoruz" dedi.