HABER

Milano'da hakime 3 mermili tehdit mektubu

İtalya'nın Milano kentinde terör davalarına bakan Ön Soruşturma Hakimi Guido Salvini'ye mermili bir tehdit mektubu gönderildiği belirtildi.

Postanedeki dağıtım işlemi sırasında kuşku üzerine açılan mektuptan, yazılı bir not eşliğinde dokuz milimetre çapında üç adet mermi çıktığı ve olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, yıllardır aydınlatılamayan karanlık terör olaylarının yanı sıra aşırı solun terör eylemlerine bakmakta olan Salvini'ye gönderilen tehdit mektubu, geçen hafta Peschiera Borromeo beldesindeki postanede çalışan bir memur tarafından tesadüfen fark edildi. Hakime gönderilen mektuptaki garip kabarıklıktan kuşkulanılarak savcılık ve güvenlik birimlerince açılan mektubun, adını ilk kez 6 Temmuz 2000'de duyuran Devrimci Proleter Birlik adlı sol örgüt tarafından gönderildiği belirtildi.

"Birliğimiz, terörle mücadelenin simgesi olan Hakim Salvini'nin şahsında devlet ve yargıya saldırma sorumluluğunu üstlenmektedir. Yaşasın yoldaşlarımızın mücadelesi" ifadesinin kullanıldığı tehdit mektubunda, 11 Şubat 2007 biçiminde bir tarihe atıfta bulunulmuş olması da dikkati çekti.

Terörle mücadele uzmanları, atıfta bulunulan tarihle, 2007'nin Şubat ayındaki bir operasyonda yeni Kızıl Tugaylar'a mensup olma iddiasıyla 15 kişinin Hakim Salvini'nin emriyle tutuklandığının ima edilmiş olmasından kuşkulanıyor.

Devrimci Proleter Birlik örgütü, zaman zaman muhtelif kurumlara gönderdiği tehdit mektupları veya bombalı paketlerle dikkat çekiyor.

AA

Geri Dön