HABER

"Milleti aptal yaptılar"

ANKARA (İHA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, AK Parti hükümetinin izlediği dış politikayı 'pinpon oyununa' benzeterek, "Bu hükümet yüzünden aptal olduk. Biri adeta Pentagon temsilcisi gibi tankın üzerine binip Irak'a yürüyecek, diğeri eline 'savaşa hayır' pankartı alıp gezecek" diye konuştu.

Yahnici, Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında hükümetin dış politikasını değerlendirdi. Yahnici konuşması sırasında panoya asılan gazete küpürlerinden de örnekler verdi.

AK Parti yönetimine ve hükümete yüklenen Yahnici, son dönemde peşpeşe dış politika gafları sergilendiğini söyledi. Yahnici, "Gösterilen bu zaaf hallerinin ve devrilmekte olan çamların onda biri AK Partililer tarafından değil de AK Parti muhalefetinde başkalarınca ortaya konulmuş olsaydı AK Partililerin hangi tepkileri göstereceklerini, ortalığı kasıp kavuracaklarını düşünebiliyorum" dedi. AK Parti iktidarının 45 günlük dış politika geçmişinin kendilerini ürküttüğünü ve endişe sevk ettiğini anlatan Yahnici, özellikle Kıbrıs, Irak ve AB konusunda üst üste gaflar yapıldığını öne sürdü. "Türkiye, Kıbrıs'a güle güle desme zil çalıp oynayacak Türkiyeliler ve Kıbrıslılar var" diyen Yahnici, AK Parti yönetimi ile hükümetin farklı farklı beyanlar ortaya koyduğunu ifade etti. Yahnici, "Milletin kafası adeta pinpon masasında gibi bir orada, bir burada. Aptal olduk. Bu sözlerin her biri önümüzdeki dönemde bumerang olarak dönüp kafamıza çarpacak cinstendir. Bir hükümet üyesi 'savaşa hayır' pankartı alıp gezecek beyanlarda bulunuyor, diğer hükümet üyesi Pentagon temsilcisi gibi üsleri açıp, toprağı verip, tankın üzerine binip Irak'a yürüyecek" tepkisini gösterdi.

AK Partilileri ciddi şekilde dış politika dersi çalışmaya davet eden Yahnici, "Bu iktidar tepeden tırnağa süzülüp gelen acemiliği ve aceleciliği ile iç politika ve ekonomi konularında da kendilerine tanınan hoşgörü sınırlarını zorlamaktadır" dedi. MHP'li Yahnici, hükümeti 'çift başlı', 'çok sesli', 'acemi', 'aceleci', 'hazırlıksız' ve 'vizyonsuz' olarak nitelendirerek, bu eksikliklerin önümüzdeki dönemde büyük sıkıntılara yol açacağını kaydetti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yahnici, olası Irak operasyonunu değerlendirdi. Yahnici, hükümetin AB konusunda takındığı tavrı Irak'ta da devam ettirmesi halinde büyük yanlışlıklar yapacağını savundu.

Anayasa Mahkemesi'nin MHP'nin AB Uyum Yasası'nın bazı maddelerinin iptali istemini reddetmesini de yorumlayan Yahnici, bu konuda MHP'nin ortaya koyduğu sıkıntıların ve endişelerin önümüzdeki dönemde görüleceğini iddia etti. Yahnici, "Dileğim Türk halkı bu sıkıntılardan ve endişelerden zarar görmesin" diye konuştu.

Yahnici, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 2003 yılı Ekim ayındaki kongrede aday olup olmayacağının sorulması üzerine ise, "Daha çok var. Önce üyeliklerin delegeliklere dönüşmesi lazım. İl ve ilçe kongrelerinin tamamlanması lazım. Bizim böyle bir problemimiz yok" karşılığını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön