Milletvekili danışmanlarına yüzde 10 zam

ANKARA (ANKA) - TBMM Başkanlık Divanı'nı toplantısında milletvekili danışmanlarına yüzde 10'luk zam ve Meclis'te 4C kapsamında görev yapanlara giyim yardımı kararı çıktı. Toplantıda, 96 milletvekilinin devamsızlık cetveli ve mazeretleri ele alındı. Meclis'e yeni kurulacak güvenlik sistemi ile bazı milletvekillerinin değişik konularda şikayetleri değerlendirildi.

TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Köksal Toptan başkanlığında toplandı. Toplantı, yaklaşık üç saat sürdü.

DANIŞMANLARA ZAM

ANKA'nın edindiği bilgilere göre; toplantıda milletvekili danışmanlarına yüzde 10'luk zam yapılması kararı alındı. Meclis'te 4C kapsamında çalışanlara ise giyim yardımı ile belli miktarda para yardımı yapılacak.

Toplantıda ayrıca, milletvekillerinin değişik konularda şikayetleri de değerlendirilirken özellikle 100'e yakın milletvekilinin birinci derecede yakınlarını danışman yaptıklarına ilişkin şikayetler gündeme geldi.

Meclis Başkanı Toptan'ın ise bu konuda bir inceleme yapıldıktan sonra gereken işlemlerin yapılacağını dile getirdiği ifade edildi.

MECLİS GÜVENLİĞİ

Toplantıda Meclis'e ilk kez uygulanacak güvenlik önlemlerinin teknik boyutları da anlatıldı. Buna göre Meclis, makam odaları ve kulisler dışında kameralar korunacak. Ancak, kamera sisteminin Meclis'in belli yerlerine konulması gerektiği, her yere bu sistemin yerleştirilmesinin sakıncalarının olacağı belirtildi.

DEVAMSIZ VEKİLLER

Bu arada 23. Dönem Meclis'te şu ana kadar 96 milletvekilinin devamsızlık yaptığı ancak milletvekillerine, mazeretleri doğrultusunda herhangi bir işlem yapılmadığı da kaydedildi.