Milli Eğitim'de şok Alevilik sorusu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlerinin, Mamak Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi’nde skandal bir sorgulamaya imza attıkları ortaya çıktı.

Milli Eğitim'de şok Alevilik sorusu

Okul müdür yardımcısı Tuncer Küllücek hakkındaki soruşturma sürerken, Küllücek kendisini şikâyet eden felsefe öğretmeni Suat Özcan ile soruşturmayı yürüten il müfettişi Cengiz Karahan’ı “Şikâyetçi öğretmen de, soruşturmayı yapan müfettiş de Alevi” diyerek bakanlığa şikâyet etti.

Cumhuriyet'in haberine göre, Küllücek’in şikâyeti üzerine okula gelen 2 bakanlık müfettişi ise öğretmen ve müfettişin “Alevi olup olmadıklarını” sorguladı. Soruşturma yürütürken soruşturmalık olan il müfettişi Karahan’ın sorgusunda, “Ben Aleviyim, Alevilik suçsa ben bu suçu işliyorum, ömür boyu da işleyeceğim” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Mamak Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Tuncer Küllücek hakkında Nisan2012’de, aralarında Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen işyeri temsilcilerinin de bulunduğu öğretmenler ile öğrenci velilerinin şikâyetleri üzerine soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı üstlenen il müfettişi Cengiz Karahan, Küllücek hakkındaki, “Okulun öğretmenlerinden Eğitim Bir-Sen işyeri temsilcisi Mesut Durak’a alenen küfür ettiği, öğrenci dövdüğü, öğrencilere felsefe öğretmeni ve Eğitim-Sen işyeri temsilcisi Suat Özcan hakkında ‘O komünist, bölücü, namaz kılmıyor, itin arkasından giden it olur...’ şeklinde sözler söylediği, bazı öğretmenlerle birlikte öğrenciler arasında ayrım yaptığı” iddialarını araştırdı.

Dini ayrımcılıktan ceza aldı Küllücek hakkında hazırlanan disiplin soruşturma raporunda, Küllücek için “öğrenci dövmek ve hakaret etmekten” maaş kesim cezası, felsefe öğretmeni Özcan’a yönelik sözleri nedeniyle “Görevin yerine getirilmesinde siyasi düşünce, din ayrımı yapmaktan” kademe ilerlemesinin durdurulması ve başka okula atanması cezaları istendi.

Alevilik sorgusu için iki müfettiş Raporun hazırlanmasının ardından Küllücek boş durmadı. Bakanlığa başvuran Küllücek, kendisini soruşturan il müfettişi ve iddiaları gündeme getiren öğretmenin “Alevi olduğunu” bildirdi. Bakanlık da okula iki müfettiş gönderdi. Müfettişler okuldaki diğer öğretmenlere, felsefe öğretmeni Özcan’ın Alevi olup olmadığını, bu durumun ilk soruşturmayı etkileyip etkilemediğini sordu.

Müfettişler müfettişin ifadesini aldı Soruşturma yürütürken soruşturmalık olan il müfettişi Karahan sorgusunda, “Hiç kimseyle dostluğum, yakınlığım veya düşmanlığım olmadı, olamaz da. Ben Aleviyim, Alevilik suçsa ben bu suçu işliyorum, ömür boyu da işleyeceğim. Bütün dünyaya Yunus Emre’nin gözüyle bakarım ‘Bütün kamu âleme aynı gözle bakmayan, halka müderris olsa hakikatte asidir’ felsefesi dünya görüşümdür. Soruşturmasını yaptığım okuldaki çalışanların hiçbirinin hangi inançtan olduğunu hayatım boyunca hiç sormadım, sormam da; sormak benim hayat felsefeme aykırıdır. Sorarsam kendimden utanırım” ifadesini verdi.

Okulla ilişiği kesilmedi Soruşturma raporu doğrultusunda başka bir okula atanması gereken Küllücek’in atamasının çıktığı ancak müdür yardımcılığı görevini sürdürdüğü Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi ile ilişiğinin kesilmediği öğrenildi.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Allah bu millete akıl fikir versin.
kurt-turk ayrımı yetmedı bır de alevı-sunnı dıye ayrım cıkartın parcalayın ıyıce ulkeyı hedef bu degıl mı???
İNSAN GİBİ İNSAN olmanın yolu birdir. Sen şu mezhepten olursan İNSAN GİBİ İNSAN olursun yok sen bu dinden olursan İNSAN GİBİ İNSAN olursun diye birşey yoktur. Allah ayetlerini farklı yorumlayanlar insanları yanlış yollara sürüklemektedirler. Allah İsa peygamberi gönderdiği yerde yaşayanları hristiyan dininden olsun diye göndermemiştir. Allah hiçbir peygamberini başka başka dinler yaysınlar diye göndermemiştir. Kardeşi kardeşe kırdıranlar hep Allah ayetlerini farklı yorumlayıp insanları ayrıştırmışlardır.
yorumunuz güzel ama bu ayrımı yapanlar kimler onuda açık ça yazmak gerekmez mi .Alevileri başka ülkeden gelmiş gibi görenlere ne demeli
Allah'ı bileceksin. Alemlerin bildiğimiz bilmediğimiz herşeyin Yüce Yaradan Allah tarafından yaradıldığını bieleceksin. Bütün noksan vasıflardan münezzeh en iyi ressam en iyi bilim adamı en iyi müzisyen en en en her şeyin en yücesi yüce yaradının bu vasıflarını bildikten sonra içinden gelen Yaradan aşkınla zaten ibadet etmiş oluyorsun. Şöyle bir içinden gelerek; "YARADANIM" dediğin zaman ibadetelerin en büyüğünü yapmış olursun.
Diğer Haberler