HABER

Milli modern piyade tüfeği için geri sayım başladı

Kırıkkale - Milli modern piyade tüfeğinin "tasarım ve geliştirme" sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici sözleşmesi ise MKEK ile Kalekalıp Makina Kalıp Sanayi A.Ş arasında imzalandı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, MKE Kurumu'nun Kırıkkale'deki sosyal tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, savunma sanayinde önemli bir aşamanın yaşandığı bugünün tarihi bir gün olduğunu belirtti.

Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, bu konunun çok ciddi ve azimli bir şekilde ele alındığını ve gerekli paranın verildiğini belirterek, eğer böyle olmasa bugün bu imzaların atılamayacağını vurguladı.

Savunma sanayinde özgün tasarım ve geliştirmeye dayalı, yurt içi çözümlerin ortaya çıkmasıyla büyük bir ilerleme kaydedildiğini ifade eden Gönül, şöyle konuştu:

"Bu anlamda kritik ürünlerin hem kendi silahlı kuvvetlerimizin hem de yabancı silahlı kuvvetlerin envanterine girmesi sağlanmıştır. Bunlara örnek olarak Yonca Onuk tarafından üretilerek Pakistan, Malezya ve Gürcistan'a ihraç edilen ani müdahale botu, ASELSAN tarafından üretilmiş olan ve Hollanda'ya ihraç edilen stinger hava savunma sistemi ve diğerleri bunların içerisinde birer örnek teşkil etmektedir. Geçtiğimiz yıl içerisinde taarruz-taktik keşif helikopteri ihtiyacının karşılanması amacıyla Türk şirketlerinin iş payının 1.2 milyar dolar olduğu ATAK projesi ve Türkiye'nin tüm fikri, sınai, mülkiyet ve ihracat haklarına sahip olacağı ilk milli tasarım tankın geliştirilmesi amacıyla Altay Projesi başlatılmış, Türkiye'nin ilk milli tasarım savaş gemisi denize indirilmiştir."

Savunma sanayinde diğer ana yüklenici şirketlerin yanında silah, mühimmat ve patlayıcı üretiminde söz sahibi olan MKEK'in, bu süreçte 155 milimetre kundağı motorlu Fırtına Obüsü ve 155 milimetre çekili Panter Obüsünü ürettiğini kaydeden Gönül, "MKEK, M-60 tank modernizasyonu ve Altay Milli Tank Tasarımı projesinde bulunan tank topu ve aynı zamanda radar ve kızılötesi güdümlü füze tehdidine karşı mühimmat üreticisi konumuna gelmiştir" dedi.

MKEK Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu da kurum ile Milli Savunma Bakanlığı, SSM ve Kalekalıp A.Ş arasında yapılan sözleşme ile yapımı gerçekleştirilecek olan "milli modern piyade tüfeğinin" ilk aşamada 50 adet, daha sonraki 30 aylık aşamada ise 200 adet üretileceğini bildirdi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön