HABER

Milliler, İran basınında

TAHRAN (İHA) - A Milli Futbol Takımı'nın başarısı ve son maçın fotoğrafları bütün dünyada olduğu gibi İran basınında da manşetleri süsledi. İran basınında yer alan haber ve yorumlarda, dünya üçüncülüğünün Türkiye'nin hakkı olduğunun altı çizilerek, Türk Milli Futbol Takımı'nın bu başarısıyla futbol tarihinde adını altın harflerle yazdırdığı belirtildi.

Haberlerde, Türkiye'nin her iki ev sahibi takımı yenmesi büyük bir başarı olarak değerlendirilirken, Türk futbolunun son yıllardaki başarılarından övgüyle söz edildi.

İran'ın en büyük spor gazetelerinden olan Ruze Varzeş'de yar alan bir yorumda, Türk futbolcularının Güney Kore maçından sonra Korelileri sevinçlerine ortak etmelerine ve onları kucaklamalarına dikkat çekilerek, "50 milyon Koreli gibi dünyada milyonlarca kişinin de Türkiye'yi alkışladığını söylersek, boş konuşmamış oluruz. Profesyonellik yani Türkler'in maçtan sonraki davranışları, profesyonellik yani kaybeden takımın oyuncularını kazananların sevincine ortak etmek" ifadesine yer verildi.

İran'ın reform yanlısı en yüksek tirajlı gazetelerinden Nevruz ise, maçtan sonra iki ülke oyuncuları ve Kore halkının göstermiş olduğu olğunluğa değinerek, Türkiye ve Güney Kore'yi Dünya Kupası'nın gerçek kazananları ilan etti. Gazetede,"Dün Güney Kore - Türkiye maçını hiç bir takım kaybetmedi, her iki takım bundan önce daha büyük bir maçı kazanmışlardı" ifadesi kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön