MLKP terör örgütü mensubu 3 kişi yakalandı

İZMİR (İHA) - İzmir'de, MLKP terör örgütü üyesi olduğu belirlenen üç kişi yakalandı.

Örgüt için yaptıkları toplantı sırasında MLKP yurt dışı sorumlusu M.Ö. (56), Türkiye sorumlusu F.Ç. (46) ve Ege Bölgesi sorumlusu A.H.S. (34) Bornova'nın Zeytinlik alanında çok sayıda örgütsel dökümanla birlikte yakalandı.

MLKP üst düzey komuta kademesindeki şahısların yanlarında ele geçirilen dizüstü bilgisayar ve seyyar hard disklerde bulunan 4 bin sayfalık yazılı belgede, polisin örgüte yönelik operasyonlarının irdelendiği, neden yakalandıkları ve kapalı mekan toplantılarının polis tarafından dinlendiği gibi değerlendirmeler üzerine kırsal ve açık alanda toplanmaya karar verdikleri ortaya çıktı. Toplantı anında yakalanan örgüt sorumluları ile birlikte 8 adet sahte kimlik, yanlarında bulunan çantalarda 1 adet dizüstü
bilgisayar, 3 adet harici bellek, 2 adet mp3 çalar, 2 adet seyyar hard disk, 2 adet kredi kartı yapımında kullanılan düzenek, bol miktarda boş CD, 2 adet CD çantası, 1 adet ayrıntılı Türkiye haritası, 323 adet boş erkek nüfus cüzdanı ve 189 adet boş bayan nüfus cüzdanı bulundu. Ele geçirilen CD, mp3 ve hard disklerin ilk incelemelerinde 100 bin sayfaya yakın örgütsel döküman, sahte nüfus cüzdanları, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bazı kişilere ait kimlik bilgileri ile örgütün arşivi bulundu.

EYLEMLER Örgütün yurt dışı sorumlusu ve merkez komutasında yer alan M.Ö., 1979 yılında silahlı gasp, silah zoru ile adam kaçırma ve silahlı soygun suçlarından tutuklandı. Daha sonra serbest kalan M.Ö., o zamanki adıyla TKP/ML-Hareketi" olan örgüt adına faaliyette bulunduğundan 1993 yılında, 3 adet kalaşnikof, 1 adet Uzi, 1 adet 7,65 mm çaplı tabanca ve 2 bin 500 dolu fişekle birlikte yakalandı.

MLKP terör örgütü adına yürüttüğü eylem ve faaliyetlerden dolayı yatmakta olduğu Hatay İskenderun Cezaevi'nden 1997 yılında tünel kazarak kaçan M.Ö., yakalanana dek firari olarak Batı Avrupa'da örgütün tüm faaliyetlerini yürüttü. M.Ö.'nün halen Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı öğrenildi.

MLKP Türkiye sorumlusu F.Ç.'nin ise 1970 yılında Gaziantep'te öğrenim özgürlüğünü engellemek suçundan yakalandığı, 1980 yılında aynı ilde adam öldürme suçundan yakalanıp 25 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığı, 1994 yılında İstanbul'da TKP/ML-HARAKETİ'ne yönelik operasyonda yakalandığı ve MLKP terör örgütü adına adam öldürmek ve faaliyetlerde bulunmaktan dolayı yattığı İstanbul Üsküdar Cezaevi'nden 1997 yılında firar ettiği ve aranmakta olduğu belirtildi.

Örgütün Ege Bölgesi sorumlusu A.H.S.'nin de MLKP terör örgütünün eylemlerine karışmaktan dolayı farklı zamanlarda tutuklandığı, 2006 yılında 6 ilde eş zamanlı yapılan GAYE operasyonunda MLKP'nin İstanbul Anadolu yakası sorumlusu olduğundan örgütün geçen yıl içerisinde İstanbul'da bir polis memurunun silah, kimlik ve telsizinin gasp edilmesi olayını yönetmek ve yönlendirmek suçlarından halen arandığı bildirildi. Şahıslar, İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde yapılan sorgulamalarının ardından suç dosyaları ile birlikte adliyeye sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler