HABER

Moşe Katsav tecavüz suçu ile yargılanabilir

KUDÜS (İHA) - İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'ın tecavüz suçundan yargılanıp yargılanmayacağına Başsavcı tarafından bir ay içinde karar verilecek. Ancak İsrail emniyet teşkilatına göre ise, Cumhurbaşkanı aleyhinde tecavüz, cinsel taciz ve telefon dinleme suçlarından dava açılması için yeterli delil mevcut.

2000 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten 61 yaşındaki, evli ve 5 çocuk babası Katsav, geçtiğimiz yaz, aralarında yanında çalışan personelin de bulunduğu 10 kadının, "cinsel taciz" suçlamaları nedeniyle polis incelemesine alınmış, Ağustos ayında da evi aranmıştı.

Katsav iddiaları reddetse de, İsrail polisinin yürüttüğü soruşturma sonunda hazırlanan raporda, "delillerin yeterli olduğu ve Cumhurbaşkanı hakkında tecavüz, cinsel taviz ve telefon dinleme suçlarından dava açılması sonucuna varıldığı" bilgisi bulunuyor.

Dokunulmazlığı olan Katsav, bazı milletvekillerinin itirazları nedeniyle İsrail Parlamentosu'nun kış dönemi açılışında konuşma yapmayacak. İsrail tarihinde ilk kez gerçekleşecek Cumhurbaşkansız açılışın ardından, milletvekilleri Cumhurbaşkanı'nın makamına uygun davranmadığına karar verirse, Katsav'ın dokunulmazlığının kalkması sözkonusu olacak.

Öte yandan emniyet teşkilatı raporunda Katsav'ın yargılanması için yeterli delil olduğunun belirtilmesine rağmen, bu kararı Başsavcı bir ay içinde verecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön