HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

MSÜ Kara Harp Okulu mezunları ne iş yapar? MSÜ Deniz Harp Okulu mezunları ne iş yapar?

Deniz Harp Okulu, Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde yer alan ve amacı Türk Deniz Kuvvetleri'nin komuta kademelerine deniz subayı yetiştirmek olan bir okuldur. Kara Harp Okulu da Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda erkek ve kadın subay yetiştirmektedir. MSÜ sınavına giren adaylar eğitim almak istediği alanları araştırmaya koyuldu. Peki MSÜ Kara Harp Okulu mezunları ne iş yapar? MSÜ Deniz Harp Okulu mezunları ne iş yapar? İşte merak edilenler...

MSÜ Kara Harp Okulu mezunları ne iş yapar? MSÜ Deniz Harp Okulu mezunları ne iş yapar?

MSÜ sınavının açıklanmasının ardından MSÜ Kara Harp Okulu mezunlarının ve Deniz Harp Okulu mezunlarının ne iş yaptığı merak edilen konulardan biri oldu. MSÜ adayları, Kara Harp Okulu ve Deniz Harp Okulundan mezun olduktan sonra ne iş yapabileceklerini araştırıyor. İşte merak edilen detaylar...

MSÜ KARA HARP OKULU MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Harbiyeliler mezun olduktuktan sonra “subay diploması” ile birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait “lisans diploması” da verilmektedir. Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı; Kara Harp Okulu mezunu subaylar arasından seçilmektedir. Subaylar, devlet memurudur. Kara Harp Okulundan mezun olduktan sonra maaş almaya başlarlar. Mezun olan subaylar, dinlenme ve eğitim maksatlı olarak aileleri ile birlikte yaz ve kış dönemlerinde sadece TSK personeline hizmet veren yerel ve özel eğitim merkezlerinden yararlanabilirler. Orduevleri ile sosyal tesisler; konumu, konforu, sunduğu nitelikli ve ekonomik imkanlarıyla TSK mensuplarının hizmetindedir. Subaylar, Ordu Yardımlaşma Kurumunun üyeleridir. Subaylar, TSK’nın yurt içindeki birlik ve kurumlardaki görevlerin yanında; Yurtdışı Temsil ve Ataşelik, Birleşmiş Milletler Barışı Koruma ve Tesis Etme, NATO, Eğitim ve Görev Maksatlı Yurtdışı İnceleme görevlerinde de görev yapmaktadır.

MSÜ DENİZ HARP OKULU MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Her yıl Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan uçak ve helikopter pilotlarını yetiştirmek üzere, istekli Deniz Subayları arasından seçim yapılmaktadır. Seçilen denizci pilotlar diğer pilotların sahip olduğu tüm hakları elde etmektedir.

Ayrıca mezun olan Teğmenler, 2023 yılında hizmete girecek Türkiye’nin ilk uçak gemisi (LHD) TCG ANADOLU’dan uçuş yapacak F-35 tipi savaş uçaklarında savaş pilotu olma şansına da sahip olacaklardır.

Deniz Harp Okulunda her yıl yapılan açık deniz eğitimleri ile Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz gibi yurtdışı limanlarını ziyaret etme imkanı bulan öğrenciler, mezuniyeti müteakip görev yapacakları gemiler ile yurtdışı liman ziyaretleri, yine meslek hayatları boyunca geçici süre ve daimi görev ile (2-3 yıl) çeşitli yurt dışı görevleri ve kursları kapsamında dünyanın birçok ülkesini görme, değişik kültürleri tanıma imkanlarına da sahip olurlar.

Youtube


En Çok Aranan Haberler